Gebze’de dün saat 15.00 sıralarında kimliği belirsiz iki kişi, elinde silahla ABD firması olan P&G’ye ait fabrikanın ana binasına girdi. Şüpheliler srail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla fabrikadakileri rehin aldı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz da bilgi almak üzere bölgeye gitti. 

Fabrika önüne özel harekat polisleri yönlendirildi. Fabrikanın bulunduğu cadde araç ve yaya geçişine kapatıldı.

Kocaeli Gündem gazetesi fabrikanın içinden ilk fotoğrafı yayınladı. Fotoğrafta, fabrikanın duvarına Türkiye ve Filistin bayrağının çizildiği ve "Kapılar açılacak. Gazze için. Ya Musalla ya Ölüm" yazıldığı görüldü.

Rehin alınan kişilerden birinin doğum günü olması sebebiyle daha önceden hazırlık yapan iş arkadaşları, saldırganlardan doğum günü kutlamak için izin istedi. Saldırganların izin vermesi üzerine fabrika çalışanlarından birinin doğum günü kutlaması yapıldı. Daha önceden alınan pastaya koyulan mumlar üflenirken, arkadaşları doğum günü olan personeli kutladı. Videoda rehinelerin sağlık durumlarının da iyi olduğu anlaşıldı.

Saldırganlardan birinin alçı, boya, sıva ve bina dekorasyonu işleri yapan İbrahim Y. olduğu öğrenildi. İbrahim Y.'nin sosyal medya paylaşımları da ortaya çıktı. Saldırgan paylaşımında, "Bu saatten sonra sevdiklerimin yapacağı tek şey benim için Filistin'e dua ettikleri gibi dua etmektir" ifadeleri yer aldı.

"Sınır kapısı açılsın istiyor"

Rehin alınanlardan birinin, yakınlarının bulunduğu Whatsapp grubuna yazdığı mesajlar ortaya çıktı. Kadın rehinenin gruba, “Sizi çok seviyorum. Kurtarın bizi artık. İyi değilim, korkuyorum. Şarjım az. Sınır kapısı açılsın istiyor. Söyleyin açılsın yoksa çıkamayacağız” dediği görüldü. Aile üyelerinin de kadına iyi dileklerde bulunarak teskin etmeye çalıştığı görüldü.

Fabrikanın önünde bekleyen ailelere açıklama yapan kaymakam, şahsın yakalandığını ve rehinelerin serbest bırakıldığını duyurdu. 

Vali: Gerekeni yaptık

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, gazetecilere, saat 14.00-14.30 sularında daha önce de bu işletmede çalışmış şahsın silahla içeri girme teşebbüsünde bulunduğunu ve özel güvenliğin engelleyememesi üzerine fabrika içinde 7 çalışanı rehin aldığını anlattı.

Şahsın, İsrail'in Gazze'de yapmış olduğu katliamların durması ve Mısır'daki sınır kapısının açılması talebi olduğunu aktaran Yavuz, olayın öğrenilmesinden itibaren Valiliğin koordinasyonunda, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın da talimatlarıyla hassas müzakere süreci yürütüldüğünü belirtti.

Mardin’de tarihi konaklar butik otellere dönüştü Mardin’de tarihi konaklar butik otellere dönüştü

Yavuz, özellikle rehinelerin can güvenliğinin sağlanması, onlara zarar gelmemesi için titiz çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, "Bu nedenle de basın açıklaması tarzından özellikle uzak durduk. Hedefimiz öncelikle kardeşlerimizi sağ ve salimen oradan çıkarmaktı. Nitekim bu süreçte kıymetli emniyet mensuplarımız, istihbarat teşkilatımızla, olabilecek tüm bağlantılarını da değerlendirerek çalışma gerçekleştirdik. Daha sonra da rehinelerin hiçbirisine zarar gelmeksizin küçük bir operasyonla da etkisiz hale getirdik. Çünkü müzakereler sonuç vermedi" diye konuştu.

Editör: Ömür Ünver