Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden yönetiminin, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcısının İsrailli liderler için tutuklama emri talep etmesi üzerine, mahkeme yetkililerine karşı 'potansiyel yaptırımlar' uygulamak için Kongre ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi. 2020 yılında Donald Trump yönetimi, Afganistan'da işlenen savaş suçlarına ilişkin bir soruşturmaya izin veren UCM'yi ABD'nin ulusal egemenliğini ihlal etmekle suçlamış ve yaptırım uygulamıştı.

Senato bütçe alt komitesi duruşmasında Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Blinken'e UCM savcısı Karim Khan'ın pazartesi günü açıkladığı hamleye yanıt olarak, mahkemeye yönelik yaptırım uygulanmasını istediğini söyledi.

Blinken'a "Sadece söz değil eylem de görmek istiyorum," diyen Graham, "ICC'ye yaptırım uygulanmasına yönelik süreci destekleyecek misiniz?" sorusunu sordu.

Blinken "Bu konuda sizinle çalışmayı memnuniyetle karşılarım" dedi.

Hani bayram paylaşmaktı? Kurban eti verilmeyen kişi canına kıymak istedi Hani bayram paylaşmaktı? Kurban eti verilmeyen kişi canına kıymak istedi

UCM savcısı Karim Khan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail savunma bakanı ve üç Hamas liderinin iddia edilen savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlar konusunda "cezai sorumluluk taşıdığına" inanmak için makul gerekçeleri olduğunu açıklamış ve tutuklama emri çıkarılmasını talep etmişti.

Demokrat Joe Biden ve Cumhuriyetçiler, mahkemenin Gazze ihtilafı konusunda yargı yetkisine sahip olmadığını ileri sürerek Khan'ın kararını sert bir şekilde kınadı.

ABD, mahkemeye taraf değil ancak UCM'nin geçen yıl Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama emri çıkarma kararı da dahil olmak üzere geçmiş kovuşturmaları destekledi.

Salı günü Blinken, UCM'nin hamlesini "son derece yanlış" olarak nitelendirdi.

Blinken, bunun İsrail'in Hamas'la çatışmasında bir rehine anlaşmasına ve ateşkese varılması olasılığını zorlaştıracağını söyledi.

Trump döneminde ABD'nin Afganistan uygulamaları için karar alınmıştı

2020 yılında Donald Trump yönetimi, Afganistan'da işlenen savaş suçlarına ilişkin bir soruşturmaya izin veren UCM'yi ABD'nin ulusal egemenliğini ihlal etmekle suçladı. ABD, aralarında dönemin savcısı Fatou Bensouda'nın da bulunduğu mahkeme çalışanlarını mal varlıklarını dondurarak seyahat yasakları getirdi.

Biden, göreve geldikten kısa bir süre sonra Nisan 2021'de bu yaptırımları kaldırdı.

Editör: Ömür Ünver