Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan askerlerin sayısı 9 yükseldi. 

Şehit haberleri üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Dolmabahçe'de güvenlik toplantısı yapılması kararlaştırıldı. Erdoğan'ın çalışma ofisindeki toplantıya Dışişleri, İçişleri ve Milli Savunma bakanlarının yanı sıra MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler katılacak.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 12 Ocak'ta Pençe-Kilit Harekâtı bölgesindeki çatışmada 5 askerin şehit olduğunu, 3'ü ağır 8 askerin ise yaralandığını duyurmuştu. Ancak önce ağır yaralı askerlerden birinin, daha sonra da üçünün şehit olduğu duyuruldu. MSB'nin son açıklamasına göre, 13 Ocak itibarıyla şehit sayısı 9'a yükseldi.

Yaralı askerlerin ise hastanede tedavi altında olduğu aktarıldı.

MSB'den ilk olarak 5 askerin şehit olduğuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

Altın madenindeki işçiler 17 gündür toprak altında Altın madenindeki işçiler 17 gündür toprak altında

"Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üçü ağır sekiz kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Yaralılarımız hastaneye sevk edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Temasta ilk belirlemelere göre 12 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede operasyonlar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz."

MSB'den ikinci açıklama: Yaralı askerlerden biri şehit oldu

İlerleyen saatlerde ikinci bir açıklama yapan MSB, yaralı askerlerden birinin daha şehit olduğunu duyurarak, şöyle dedi:

"Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan bir silah arkadaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Bölgede operasyonlar devam etmektedir."

Üçüncü açıklama yapıldı

Ardından üçüncü bir açıklama yapan MSB, durumu ağır olan iki askerin daha şehit olduğunu duyurdu. Şehit sayısı 8'e yükselirken, açıklamada şöyle denildi:

"Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan iki silah arkadaşımız daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuş, şehit olan kahraman silah arkadaşlarımızın sayısı sekize yükselmiştir. Bölgede devam eden operasyonlarda etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 15’e yükselmiştir."

Yarım saat sonra dördüncü açıklama

Üçüncü açıklamadan yaklaşık yarım saat sonra dördüncü bir açıklama daha yapan MSB, yaralı askerlerden birinin daha şehit olduğunu, şehit sayısının 9'a yükseldiğini duyurdu. MSB'nin son açıklamasında şöyle denildi:

"Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan bir silah arkadaşımız daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuş, şehit olan kahraman silah arkadaşlarımızın sayısı dokuza yükselmiştir. Bölgede operasyonlar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz."

Editör: Ömür Ünver