CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkan seçimi ikinci turda oylama sonucunu Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladı. 

İlk turda bin 366 kayıtlı delegenin 682’si Özgür Özel’e, 664’ü Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermişti. Salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura kalan oylama sonucuna ilşkin sandıklardaki oy sayımı tamamlandı.

Türkiye, eğitimde yerinde saymış Türkiye, eğitimde yerinde saymış

İkinci tur oylama sonucuna göre Özgür Özel 812 oy alırken, mevcut başkan Kemal 536 oyda kaldı.

Hayatının en büyük onurunu ve gururunu yaşadığını ifade eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultay delegelerine gösterilen teveccühten ötürü teşekkür etti.

"ESKİ BAŞKANLARIN EMANETİNE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR"

Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım" diyen Özel, partili genel başkanlarını tek tek sayarak, "Onların koltuğunda oturmak ve onların emanetine sahip çıkmak hepimizin görevidir. CHP'nin 130 milletvekilinden oluşan harika bir grubu var. Buraya bir kaç milletvekilinin desteğiyle geldi diye çok konuşuldu. Bu salondan 130 milletvekilimin desteğiyle el ele, omuz omuza çıkıyorum. 81 il başkanımla girdim. Bu salondan kol kola, omuz omuza çıkıyorum. Umutsuzluğu umuda çevirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmek için buna inandık. Siz de inandınız, umudu yükselttiniz. Umut içindeyiz.. Süreç boyunca istemediklerim kırdıklarım olduysa affola" dedi.

"YEREL SEÇİMLERE ODAKLANACAĞIZ"

5 ay sonraki yerel seçim sürecine odaklanacaklarını belirten Özel, 1,5 milyon üyelerine seslenerek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütüyle birlikte yarından itibaren seferberlik ilan ettiğini söyledi. "Durmayacağız, yılmayacağız, omuz omuza çalışacağız" diyen Özel, "Elimizdeki delegelerin tamamını yeniden kazanacağız ve büyük bir zaferi kazanacağız" diye konuştu. .

"HEP BERABER BÜYÜK ZAFERLER YAŞAYACAĞIZ"

Parti Meclisi, ön seçime ve tüzüğe yönelik her türlü iyileştirmede verilen sözleri zaman kaybetmeden tutacaklarını ifade eden Özel, ilk olarak Hatay ve Osmaniye'ye de ziyaretlerde bulunacağını söyledi. "Bundan sonra hep beraber büyük zaferler yaşayacağız" diyen Özel, "Zafer, bir adayın, ekibin değildir. Bugünkü zaferin tüm CHP'lilerdir. Biz tüm Türkiye'ye ve dünyaya parti içi demokrasiyi, çoklu yarışı, CHP'de genel başkanının demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Şimdi CHP'deki değişim kendi içindeki merhaleyi katetmektir. El ele omuz omuza yerel seçim zaferi için yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun, yolunuz açık olsun" diye konuştu.

Özgür Özel'in özgeçmişi

5 Kasım 2023 tarihinde CHP 38. Olağan Kurultayı'nda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, 1974 yılında Manisa’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi’nde orta ve lise öğretimini, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı.

1999 yılında serbest eczacılığa başlayan Özel, Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu dönemde Manisa Cumhuriyet Mitingi’nin düzenleyiciliği ve sözcülüğünü yaptı. Eczacı Özgür Özel, Oda Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği sosyal ve çevre projeleri ile çeşitli ödüller aldı.

Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği ve Türkiye delegeliği bulunan Özel, 163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği yaptı.

2007 yılı ve 2009 yılı Aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetine seçildi. Türk Eczacıları Birliği’nde bir dönem Saymanlık, iki dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. 10.03.2011 tarihinde Milletvekili Adayı olmak üzere görevinden istifa etti. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi.

24., 25., 26., 27.,28. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu, SOMA Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, CHP Ceza Evlerini İzleme Ve İnceleme Komisyonu ve CHP Üniversitelerin ve Öğrencilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nda görev aldı.

18.CHP Olağanüstü Kurultayı’nda parti meclisi üyesi seçildi. Grup Başkanvekilliği görevini üstlenene kadar bu görevini sürdürdü.

25. 26. ve 27.dönemde CHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı, 28.dönemde Grup Başkanı olarak görev yaptı.

4-5 Kasım tarihinde yapılan CHP 38. Olağan Kurultayı'ndaki seçimin ilk turunda 682 oy alarak mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu geçerken, Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı. 18 oy geçersiz ve 2 oy ise boş olarak sayıldı.

Kılıçdaroğlu, seçimi 2 oy ile kaybetti. CHP tarihinde ilk olan bu durumun ardından; seçimlerin ikinci turu için yapılan oylamada Özel 812 oy alırken, Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. 

Özel, 5 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 13 yıllık Kılıçdaroğlu döneminin ardından CHP'nin yeni genel başkanı olarak seçildi.