Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınma nedeniyle Nepal'in karla kaplı dağlarındaki buzulların 30 yılı aşkın bir süredir üçte birine yakınını kaybettiği uyarısında bulundu.

Everest Dağı yakınlarındaki bölgeye yaptığı bir ziyaret sırasında konuşan Guterres, küresel ısınmanın 1.5C'yi aşması halinde sel, kuraklık ve toprak kayması risklerine dikkat çekti. 

Himalayalar'daki mesajında "Fosil yakıt çağına" son verilmesi çağrısı yapan Guterres, "Bugün burada dünyanın çatısından haykırmak için bulunuyorum, çılgınlığı durdurun" dedi. 

İklim bilimciler, Dünya'nın sıcaklığının son 100 yılda ortalama 0.74 santigrat derece arttığını, ancak Güney Asya'daki Himalayalar'daki ısınmanın küresel ortalamalardan daha fazla olduğunu dile getiriyor. 

Guterres, Solukhumbu bölgesini ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, iki büyük karbon kirleticisi olan Hindistan ve Çin arasında sıkışan Nepal'deki buzulların son on yılda bir öncekine göre yüzde 65 daha hızlı eridiğini söyledi.

Türkiye-Yunanistan 'iyi komşuluk' imzası attı Türkiye-Yunanistan 'iyi komşuluk' imzası attı

Guterres, X'te paylaştığı videoda, "Rekor sıcaklıklar rekor buzul erimesi anlamına geliyor. Buzullar geri çekiliyor, geri çekilemeyiz. İklim eylemiyle ilerlemeliyiz" diye konuştu.