Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, insani yardım taşıyan bir geminin cuma günü Kıbrıs'tan Gazze'ye doğru yola çıkacağını söyledi. Bu arada, Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail'in Hamas'a karşı başlattığı saldırıları tüm uluslararası baskılara rağmen Gazze'nin güneyindeki Refah kenti de dahil olmak üzere sürdüreceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, kuşatma altındaki kente yardım götürecek deniz koridorunun ise bu hafta sonu Kıbrıs-Gazze hattında faaliyete geçmesini beklediğini dile getirdi. 

İspanyol sivil toplum kuruluşu Open Arms'a ait gemi, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen yardımının ilk pilot uygulamasını bugün (8 Mart) yapacak. 

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis'le birlikte Larnaka'da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan von der Leyen, Avrupa Birliği'nin ABD, BAE ve diğer ilgili ülkelerle birlikte "insani felakete" yanıt vermek üzere Gazze'ye yardım ulaştırmak için deniz koridorunu başlattığını söyledi. 

Gemideki gıda yardımını, dünyaca ünlü İspanyol şef ve uluslararası yardım gönüllüsü Jose Andres tarafından kurulan World Central Kitchen (WCK) isimli yardım kuruluşu sağlıyor.

jose

World Central Kitchen, halihazırda Larnaka'da BAE'nin de desteğiyle Gazze halkı için gıda malzemesi topluyor.

Bu arada Open Arms'a ait gemi, Güney Kıbrıs'ın Larnaka Limanı'ndan yola çıkmak için yetkililerden izin bekliyor. 

Gazze'ye deniz yoluyla insani yardım gönderme uygulaması ABD tarafından da yapılacak.

ABD Başkanı Joe Biden, dün (7 Mart) yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Amerikan ordusuna, Gazze sahiline geçici bir liman kurulması yönünde talimat verdiğini söyledi.

Gazze'de açlıktan ölen çocuklar

AB'nin yardım sevkiyatı için bir deniz rotası oluşturma adımı, İsrail'in Gazze saldırılarının 154'üncü gününde atılıyor. 

BM ve uluslararası yardım kuruluşları, haftalardır, Gazze'nin 2,3 milyonluk nüfusu arasında açlık ve kıtlığın arttığı yönünde uyarılarda bulunuyor. 

Benzin aynı benzin ama Türkiye'de yüzde 113, Avrupa'da yüzde 1 buçuk zamlandı Benzin aynı benzin ama Türkiye'de yüzde 113, Avrupa'da yüzde 1 buçuk zamlandı

Uluslararası resmi kuruluşlar, son günlerde açlıkla bağlantılı çocuk ölümlerinin artmaya başladığı yönünde açıklamalar yapıyor. 

Açlığın en şiddetli yaşandığı bölge ise, aylardır İsrail güçleri tarafından tecrit edilen ve gıda sevkiyatının uzun süredir kesildiği Gazze'nin kuzey kısmı.

İsrail'in bombardımanı, saldırıları ve kuşatması altındaki Gazze'de kıtlık riski konusunda aylardır yapılan uyarıların ardından, doktorlar Gazze'nin kuzeyindeki iki hastanede yetersiz beslenmeye bağlı 20 ölüm vakası rapor etti.

Bu arada ABD'li yetkililer, Gazze sahillerine kurulması öngörülen seyyar iskelenin faaliyete geçmesinin muhtemelen haftalar alacağı öngörüsünde bulundu. 

Yardım kuruluşları, Gazze'ye ihtiyaç duyulan malzemeleri ulaştırma çabalarının İsrail ordusuyla koordinasyon güçlüğü ve devam eden saldırılar nedeniyle engellendiğini belirtiyor. 

Ayrıca bu kuruluşlar, izole edilmiş haldeki Gazze'nin kuzey bölgesine yardım ulaştırmanın neredeyse imkansız gibi olduğunun altını çiziyor. 

Netanyahu: Operasyonlar sürecek

Öte yandan İsrail ordusu subaylarının eğitim gördüğü bir okulda düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Başbakan Netanyahu ise, İsrail'in "Hamas'ın son kalesi Refah da dahil olmak üzere" tüm Gazze'de operasyon yapacağını belirtti. 

İsrail'in Hamas'ın işlediği suçlardan kendisini sorumlu tutmaya yönelik "hesaplı girişimlere" karşı koyması gerektiğini belirten Başbakan, "Her kim bize Refah'ta harekete geçmememizi söylüyorsa savaşı kaybetmemizi istiyor demektir ve bu olmayacak" ifadelerini kullandı.

Editör: Ömür Ünver