AnasayfaManşetİşte o virüsün son görüntüsü

İşte o virüsün son görüntüsü

Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki (KAUST) bilim insanları, dünyada bir milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) şimdiye kadarki en gerçekçi fotoğraflarını elde ederek, hem dış görünümünü hem de iç yapısını 3D modelleme ile haritalandırdı.

Araştırmacı Ondřej Strnad, “3D modelimiz, Covid-19’un, güncel yapısını atomik seviyede gösteriyor ve nükleokapsid proteinlerinin oluşturduğu ip benzeri yapı gibi daha önce görülmesi imkansız olan virüsün ayrıntılarını ortaya koyuyor. Modeli geliştirmek için kullandığımız yaklaşım, Covid-19’un yayılmasına karşı yürütülen bilimsel mücadele için yeni bir yol açabilir. Çünkü geliştirdiğimiz teknoloji, bilim insanlarının yeni keşfedilen bilgileri hızlıca modele dahil etmesine ve böylece sürekli güncellenen çevrimiçi bir kaynağın oluşmasını sağlayabilir” dedi.
Çalışma kapsamında araştırmacılar, modeli oluşturmak için koronavirüsün yüzeyini elektron mikroskoplarıyla görüntüledi. Virüsün başak proteinlerindeki artış, koronavirüsün vücut savunmasını geçerek Covid-19 hastalığına yol açıyor.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN