Araç muayenesinde kredi kartına 'tahsilat farkı' Araç muayenesinde kredi kartına 'tahsilat farkı'

31 Mart seçimleri tamamlandı ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mesaisi sürüyor. Olağan itiraz süresinin sona ermesinin ardından YSK’da bugün önemli bir toplantı gerçekleşiyor. Kurul, aralarında İYİ Parti’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi için yaptığı itirazın da bulunduğu 40 başvuruyu ele almak üzere toplandı.

YSK Başkanı Ahmet Yener, AK Parti'nin 2, CHP'nin 1, MHP'nin 1, DEM Parti'nin de 2 yerde itirazlarının kabul edildiğini söyledi. Yener, yapılan itirazın kabul edilmesi nedeniyle Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi, Edirne'de bir belde ve Sivas'taki bir seçim bölgesinde seçimlerin yeniden yapılacağını belirterek, seçimlerin, seçim takvimi çerçevesinde 2 Haziran'da gerçekleşeceğini ifade etti.

Yüksek Seçim Kurulu’nda kritik toplantı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim mesaisi devam ediyor. Kurul bugün saat 14.00’te toplandı. Dün sona eren olağan itiraz sürecine ilişkin yapılan başvurular ele alındı. YSK’nın alacağı kararlar, kesin karar olacak.

Bugünkü toplantıda YSK’nın önünde 40 dosya bulunuyor. Bu dosyalar içinde İYİ Parti’nin Ordu’da yaptığı itirazın yanı sıra kritik pek çok seçim noktasında yapılan itirazlar bulunuyor. İtirazlar arasında il, ilçe ve belde belediyeleriyle birlikte, belediye encümen üyelikleri için yapılan itirazlar da yer alıyor.

YSK Başkanı Ahmet Yener, bu toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. “Her seçimin kendine ait bir süreci var” diyen Ahmet Yener, “Bu seçimde çok daha fazla itiraz olmuş olabilir ancak hiç itiraz olmayan yerler de vardı" diye konuştu.

Siyasi partilerin bulunduğu itirazların sonuçlarına ilişkin bilgiler veren Yener, şunları söyledi:

"Bu süreçte tüm siyasi partilerimizin itirazlarından kabul olanlar da var, ret olanlar da var. AK Parti'nin 2 yerde itirazları kabul edildi. Aynı şekilde CHP'nin 1 yerdeki itirazı kabul edildi. MHP'nin 1 yerde, DEM Parti'nin de 2 yerde kurulumuza intikal eden itirazları kabul edildi. Süreç devam ediyor. Bugün de saat 14.00'te kurulumuz toplanacak. Bayram sürecinde de diğer günlerde de öğleden sonra toplantılarımız devam edecek."

Yener, seçimlerle ilgili olağanüstü itiraz koşullarının yasada yer aldığına işaret ederek, "Siyasi partilerimizin genel merkezleri, bizim vermiş olduğumuz kararların, yasanın öngördüğü koşullarda tekrar incelenmesini talep ediyorlar. Bizlerin vermiş olduğu kararların tekrar gözden geçirilmesi talep ediliyor." ifadelerini kullandı.

Dünya Seçim Organları Birliğinin (A-WEB) YSK'yi "En İyi Uygulamalar ve Girişimler" alanında ödüle layık görmesini değerlendiren Yener, ödülün 2023'teki seçimler ile daha önce gerçekleşen seçim sürecine ilişkin gönderdikleri sunumların değerlendirilmesi neticesinde verildiğini belirtti. Başkan Yener, "Bu sadece bizim dönemimizdeki kurumun faaliyetleriyle ilgili değil. 1950'den beri devam eden süreçte ülkemiz YSK'nin gerçekleştirmiş olduğu seçimlerdeki başarısının ödüllendirilmesi, taçlandırılması diye nitelendirebiliriz." dedi.

4 yerde seçim yenilenecek

Öte yandan Yener, yapılan itirazın kabul edilmesi nedeniyle Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi, Edirne'de bir belde ve Sivas'taki bir seçim bölgesinde seçimlerin yeniden yapılacağını belirterek, seçimlerin, seçim takvimi çerçevesinde 2 Haziran'da gerçekleşeceğini ifade etti.

YSK’daki toplantının yarın da sürmesi bekleniyor.

Editör: Ömür Ünver