Wall Street Journal'ın Amerikan istihbarat birimlerine dayandırdığı haberine göre, Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny'nin öldürülmesi emrini muhtemelen Devlet Başkanı Vladimir Putin vermedi. 

Putin ve Kremlin'in en büyük muhalifi konumundaki 47 yaşındaki Navalny, 16 Şubat'ta Rusya'nın Kuzey Kutbu'ndaki bir cezaevi kolonisinde aniden hayatını kaybetmişti. 

Navalny'nin cenazesi Rusya'nın başkenti Moskova'da sıkı güvenlik önlemleri altında toprağa verildi.

Katılana özel uçak, kazanana ekonomi sınıfı! Katılana özel uçak, kazanana ekonomi sınıfı!

Yakın çevresi ve ABD dahil Batılı kaynaklar, Navalny'nin ölüm emrini Putin'in verdiğini öne sürmüş, iddialarını desteklemek için de kanıt sunacaklarını bildirmişlerdi. Kremlin devletin herhangi bir dahli olduğunu reddetmişti. 

Putin, geçen ay yaptığı bir açıklamada, Navalny'nin ölümünü "üzücü" olarak nitelendirmiş ve Navalny'nin ülkeye dönmeme koşuluyla, bir esir takasıyla Batı'ya teslim etmeye hazır olduğunu söylemişti. 

Navalny'nin yakınları da bu tür görüşmelerin yapıldığını teyit etmişti.

WSJ, konuya vakıf olan ancak ismi açıklanmayan kişilere dayandırdığı haberinde, ABD istihbarat kurumlarının Putin'in, Navalny'nin öldürülmesi emrini muhtemelen vermediği sonucuna vardığını aktardı. 

Haberde, bununla birlikte Washington'ın Rus lideri, Navalny'nin ölümü ile lgili tüm sorumluluktan muaf tutmadığının da altı çizildi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise, bugün  yaptığı açıklamada, WSJ'nin "içi boş spekülasyonlar" içerdiğini söylediği haberini gördüğünü söyledi.

Peskov, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine "Yazıyı gördüm, dikkat etmeyi hak eden yüksek kaliteli bir malzeme olduğunu söyleyemem." sözleriyle istihbarat içerikli haberi küçümseyen bir dil kullandı. 

Editör: Ömür Ünver