Avrupa Birliği sınır koruma ajansı Frontex, Türkiye'den AB'ye geçen düzensiz göç yükünü azaltmaya yardımcı olmak amacıyla Bulgaristan'da görevlendirilecek memur sayısını gelecek aydan itibaren üçe katlayacağını bildirdi.

Personel artışı, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım imkanı sağlayan Schengen Bölgesi'ne kısmi katılıma hazırlandığı bir döneme denk geliyor.

Söz konusu adım, Bulgaristan'la hava ve deniz yoluyla Schengen Bölgesi arasında seyahat edenler için 31 Mart itibarıyla pasaport kontrolünün kaldırılmasını kapsıyor.

Türkiye-Bulgaristan sınırının dikenli tellerle çevrili noktasını ziyaret eden Frontex Direktörü Hans Leijtens, yaptığı açıklamada, personel artırımı adımının bu ülkede görevli memur sayısını 500 ile 600 arasına bir rakama çıkaracağını söyledi.

Euronews haberine göre Frontex Direktörü, "Bulgaristan çok önemli bir ortak. Bulgaristan olmadan dış sınırlarımızı koruyamayız." ifadesini kullandı. 

Bulgaristan, 1 Ocak 2007'de AB üyesi olmuştu. 

Rulosu 6 lira olan tuvalet kağıdı fiyatlarına tepki Rulosu 6 lira olan tuvalet kağıdı fiyatlarına tepki

Frontex, geçen yıl Avrupa Birliği'nin tüm sınırlarından 380 bin düzensiz geçiş kaydedildiğini ve bunun 2016'dan bu yana en yüksek rakam olduğunu açıklamıştı.

Düzensiz göçmenlere yönelik muameleler nedeniyle sık sık insan hakları ihlali suçlamalarıyla gündeme gelen AB sınır koruma ajansı Frontex'in merkezi Polonya'nın başkenti Varşova'da bulunuyor.

Editör: Ömür Ünver