Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayınladığı istatistikler Türkiye'nin, 2020 yılından bu yana ilk kez İran'dan petrol veya petrol ürünleri ithal ettiğini ortaya koydu.

İki kişi akıma kapılıp öldü; Elektrik dağıtım şirketi İZSU'yu işaret etti İki kişi akıma kapılıp öldü; Elektrik dağıtım şirketi İZSU'yu işaret etti

Türkiye, İran'dan bu yılın mart ayında 576 ton, nisan ayında ise 485 ton olmak üzere toplam 1060 ton petrol veya petrol ürünü aldı. Türkiye, en son Ağustos 2020'de İran'dan petrol sevkiyatı yapmıştı.

İran resmi haber ajansı IRNA, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayınladığı petrol istatistiklerine ilişkin haber yayınladı. Haberde, Avrupa Birliği'nin İran petrolüne uyguladığı ambargoya rağmen bu birliğin iki resmi üyesi olan Bulgaristan ve Polonya, 2024 yılının ilk çeyreğinde İran'dan petrol ithal ettiği vurgulandı.

Bulgaristan İran'dan 314 ton petrol veya petrol ürünü ithal ederken bu rakam, geçen yılın ilk çeyreğindeki 147 tonluk ithalat rakamına göre yüzde 113 artış gösterdi. Bulgaristan, Ocak-Mart 2023 aylarında İran'dan 147 ton petrol veya petrol ürünü ithal etmişti.

Polonya da, son iki yılda ilk kez Mart 2024'te İran'dan 19 ton ağırlığında petrol veya petrol ürünü ithal etti.

Eurostat istatistikleri ayrıca Gürcistan'ın Avrupa Birliği'nin gözlemci üyesi olarak bu yılın ilk çeyreğinde İran'dan 544 ton petrol veya petrol ürünü ithal ettiğini gösteriyor. Gürcistan'ın geçen yılın ilk çeyreğinde İran'dan petrol ithalatı 974 tondu.

Editör: Ömür Ünver