Amerika Birleşik Devletleri'nde 5 Kasım'daki kritik başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, Demokrat Joe Biden ile Cumhuriyetçi Donald Trump ilk canlı yayın tartışmasında kozlarını paylaştı. Biden'ın Trump karşısındaki 'durgun' ve zaman zaman 'dengesiz' performansı parti içindeki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Biden ve Trump, CNN’nin Atlanta’daki stüdyosunda sahneye birbirini selamlamadan ve el sıkışmadan çıktı.

Yasa dışı göç, ekonomi, 6. Ocak 2021'de yaşanan Kongre Binası ayaklanması ve Trump'ın yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels ile yaşadığı ilişki tartışmanın önemli anlarını oluşturdu.

Euronews'un aktardığı habere göre, Biden'ın özellikle tartışmanın başlarında sergilediği 'dengesiz' performans, Demokrat adayın 'çok yaşlı' olduğu yönündeki endişelerini daha da artırdı.

Biden'ın başkanlık seçimlerine aday olmaktan vazgeçmesi için Demokrat Parti içindeki çağrılar, canlı yayın performansı sonrası yeniden dillendirilmeye başladı.

"Bence panik başladı"

Eski Başkan Barack Obama'nın uzun süre danışmanlığını yapan David Axelrod, tartışmanın hemen ardından CNN'de Biden'ın performansı hakkında yaptığı açıklamada "Bence panik başladı" dedi.

David Axelrod ayrıca, Biden'ın bundan sonra devam edip etmeme tartışmalarının büyüyerek devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Demokrat Parti içinde önde gelen isimlerden Van Jones da CNN'e verdiği demeçte Biden'ın performansıyla ilgili "Hiç de iyi değildi." ifadelerini kullandı.

Bir başka Demokrat Rosemarie DeAngelis, Demokratların adayı Biden için "bu gece ihtiyacımız olan kıvılcıma sahip değildi" yorumunu yaptı. 

İlerleyen günlerde Joe Biden'ın adaylığının parti içinde yeni tartışmaları körükleyeceğini belirten DeAngelis, "İleriye dönük zorluk da bu olacak. Henüz haziran ayındayız ama sürdürebilecek mi?" dedi. 

Daha sonra CNN'e konuşan Başkan Yardımcısı Kamala Harris, eleştirileri kabul etmekle birlikte Biden'ın performansını savundu.

Harris, "Yavaş bir başlangıç oldu ama güçlü bir bitiş oldu" dedi.

Münazaradaki performansı sorulan Biden ise gazetecilere verdiği demeçte "iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum" dedi. Boğaz ağrısı olduğunu belirten Biden 'kenara çekilme' çağrılarıyla ilgili "Hayır, bir yalancıyla tartışmak zor iştir" ifadeleri kullandı.

Altın fiyatlarında artış sürüyor Altın fiyatlarında artış sürüyor

Biden, Trump'ı eleştirmeye çalışırken zaman zaman düşünce silsilesini kaybeder gibi oldu.

Vergi politikasıyla ilgili bir cevaptan sağlık politikasına geçen Biden, bir noktada "Covid" kelimesini kullandı ve ardından düşüncelere daldı.

Biden, cevap süresi dolarken sağlık alanında yaptıkları icraatlara değindi.

Editör: Ömür Ünver