Diyarbakır ve Mardin arasında 15 bin dönüm arazide çıkan yangının çıkış nedenine ilişkin tartışmalar sürerken, savcılığın soruşturması kapsamında ön rapor hazırlandı. Buna göre, yangının elektrikten çıktığı tespit edildi. Raporda, köylülerin ve görgü tanıklarının ifadesi ile elde edilen delillere yer verildi.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan köyünde, 20 Haziran saat 22.15'te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever köylerini etkileyen yangın, Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler köyleri istikametine doğru ilerlemiş, ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu söndürülmüştü.

Üç gün etkisi devam eden yangında 15 kişi hayatını kaybetmiş, 78 kişi ise yangından etkilenmişti. Üç kişinin entübe edildiği ve iki kişinin ise yoğun bakım servisinde tedavisi sürerken, yangın felaketiyle ilgili Diyarbakır ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

Sabah’tan Hüseyin Kaçar’ın haberine göre; yangın başladığı nokta olan Çınar ilçesine bağlı Köksalan köyünde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, jandarma olay yeri inceleme ekipleri çalışmalar yaptı.

Köylülerin ve görgü tanıklarının ifadesi ile elde edilen deliller kapsamında savcılık tarafından yangın felaketiyle ilgili ön rapor hazırlandı.

Raporda, yangının elektrikli kaynaklı olduğu tespitine yer verildi. Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, detaylı raporun ilgili kurumlar da dinlendikten sonra önümüzdeki günlerde hazırlanacağı belirtildi.

YKS'de doğru cevap istatistikleri: 12 felsefe sorusunda 1,9; 6 soruluk din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 1,2 YKS'de doğru cevap istatistikleri: 12 felsefe sorusunda 1,9; 6 soruluk din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 1,2

Mardin Tabip Odası'ndan ön rapor

Öte yandan Mardin Tabip Odası tarafından, Diyarbakır-Mardin arasında üç gün önce çıkan yangına ilişkin hazırlanan ön raporda da, yangına havadan müdahale edilmemesinin sonuçlarına dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Yangının gece meydana gelmiş olması ve bazı yerleşim yerlerine ulaşımın zorluğu gibi sebeplerle karadan müdahalenin yetersiz kaldığı, yangına havadan müdahale edilmemesinin ve ilimizde yanık tedavi ünitesi bulunmaması sebebiyle çok sayıda hastanın civar illere sevk edildiği ve bu durumun yanık gibi acil müdahale gerektiren bir durum için yaşanan kayıpların artmasına sebebiyet verebileceği düşünülmüştür."

2023 yılında da çıktı

Bu arada, 15 kişinin hayatını kaybettiği Mardin Mazıdağı ile Diyarbakır Çınar'da çıkan yangının 2023 yılında da çıktığı ortaya çıktı. Başvuru sonrası DEDAŞ kusurlu bulunurken, vatandaşlara tazminat ödenmesine karar verildi.

Mahkemedeki bilirkişi raporunun sonuç kısmında, "Yasal mevzuat uyarınca elektrik dağıtım şebekesini güvenle işletmekle yükümlü olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. elektrik verdiği hattın tekniğe uygun olarak yapılmasını sağlamak, işletmeye açıldıktan sonrada denetlemek ve kontrol etmekle yükümlüdür. Standart dışı ve tekniğine aykırı şekilde iletkenin izolatöre bağlantısı için kullanılan akar/sıkı bağ telinin zamanla deformasyonuna uğrayıp gevşeyerek ark oluşumuna sebebiyet vereceği bilindiği halde gerekli bakım ve onarım yapılmadığından Asli Kusurlu olduğu, (Kovuşturma safahatında kusur oranı zorunluluğu bulunduğundan, yüzde 70 kusur oranına tekabül edeceği değerlendirilmektedir" denildi.
Diyarbakır 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, mahalle sakinlerini haklı bularak, tazminat ödenmesine hükmetti.


 

Editör: Ömür Ünver