BBC belgeseli: Yunan sahil güvenliği göçmenlerin ölümüne neden oldu! BBC belgeseli: Yunan sahil güvenliği göçmenlerin ölümüne neden oldu!

Norveç'in Filistin'i tanıyacağını resmen duyurmasının ardından AB ülkeleri İspanya ve İrlanda da aynı yönde karar aldıklarını kamuoyuyla paylaştı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkesinin 28 Mayıs'ta Filistin devletini resmen tanıyacağını açıkladı.

İrlanda Başbakanı Simon Harris de ülkesinin Filistin devletini tanıyacağını duyurdu.

İsrail, İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerini istişare için geri çağırdı

İsrail, Filistin devletini tanıyacağını duyuran İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerini geri çağırma kararı aldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın Dublin ve Oslo'daki İsrail büyükelçilerini istişare için derhal ülkeye çağırdığı belirtildi.

Büyükelçilerin, İrlanda ve Norveç'in Filistin devletini tanıyacağını duyurması nedeniyle geri çağırıldığı ifade edildi.

İspanya'daki büyükelçi de çağrılacak

İspanya Başbakanı Sanchez'in Filistin'i tanıyacaklarını duyurduğu açıklamadan hemen önce konuşan Dışişleri Bakanı Katz, İspanya'nın da Filistin devletini tanıma kararı alması durumunda benzer adımı atarak İsrail'in Madrid Büyükelçisi'nin de geri çağrılacağını kaydetti.

Dışişleri: Büyük memnuniyet duyduk

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi sayfasından yapılan açıklamada İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin'i tanıyacakları açıklamalardan büyük memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan, 'Bazı Avrupa Ülkelerinin Filistin Devleti’ni Tanıyacakları Yönündeki Açıklamaları Hk.' isimi duyuruda Filistin'i devlet olarak tanıyacaklarını duyuran İspanya, İrlanda ve Norveç'in bu açıklamalarında memnuniyet duyulduğu belirtildi.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İspanya, İrlanda ve Norveç’in, Filistin Devleti’ni tanıyacakları açıklamalarından büyük memnuniyet duyuyoruz.

Filistin’in tanınması, uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın gereğidir. İşgal altındaki Filistin halkının gasbedilen haklarının geri alınması ve Filistin’in uluslararası camiada hak ettiği statüye kavuşabilmesi bakımından son derece önemli bir adımdır.

Türkiye olarak, daha fazla ülkenin Filistin’i tanıması yönünde çaba harcamayı sürdüreceğiz.

Editör: Ömür Ünver