İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kayseri'de 7 yaşındaki Suriye uyruklu bir çocuğun istismara uğraması ve ardından şehirde çıkan olaylara ilişkin açıklama yaptı. 

Çeşme'de konser tartışması; Köpeğim sadece hareketleriyle bile sizden daha mantıklı davranışlara sahip Çeşme'de konser tartışması; Köpeğim sadece hareketleriyle bile sizden daha mantıklı davranışlara sahip

Olay dün akşam saatlerinde Kayseri'nin Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde gerçekleşti. I.A adlı Suriye uyruklu bir şahsın akrabası olan Suriyeli bir kız çocuğuna istismarda bulunmasının ardından şahıs, emniyet güçlerince gözaltına alındı. 

Yaşanan istismarın ardından şehirde protestolar başladı. Eylemlerde, Suriye uyruklu şahıslara ait ev, iş yeri ve araçlar zarar gördü. Bölgeye sevk edilen polis ekipleri, protesto yapan gruba müdahale ederken, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, çıkan olaylarda 5 polisin yaralandığı bilgisini verdi.

Ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  istismara uğrayan çocuğun kardeşleri ve annesinin devlet korumasına alındığını açıkladı.

Yerlikaya: 67 kişi gözaltına alındı

Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Yerlikaya, çıkan olaylarda 67 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Yerlikaya'nın sosyal medyadan yaptığı açıklamasının tamamı şöyle:

"Dün akşam saatlerinde Kayseri, Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde Suriye uyruklu I.A adlı şahıs, akrabası olan Suriyeli bir kız çocuğunu taciz etmesi üzerine, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır.

Ancak daha sonra vatandaşlarımız bu bölgede toplanmış, insani değerlerimize yakışmayan bir tavırla yasa dışı hareket ederek Suriye uyruklu şahıslara ait ev, iş yeri ve araçlara zarar vermiştir.

Söz konusu eylemlere güvenlik güçlerimizin müdahalesi esnasında 67 şahıs gözaltına alınmıştır. Toplanan kalabalık saat 02.00’dan sonra dağılmıştır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Güvenlik güçlerimiz tüm suç ve suçlularla mücadelesini dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir. Yüce Türk Adaleti, suçlulara hak ettikleri cezaları vermektedir. 
 Halkımızın kamu düzenini, güvenliğini ve insan haklarını gözetmeden çevreye zarar vermesi kabul edilemez.

İnancımızda, medeniyet değerlerimizde, Aziz Milletimizin sicilinde olmayan yabancı düşmanlığına müsaade edemeyiz."

Editör: Ömür Ünver