İsrail, askeri operasyonlarını kolaylaştırmak için Gazze'yi kuzey ve güney olarak ikiye bölen bir yol inşa ediyor. 

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinin İsrailli savunma yetkililerine dayandırdığı bu iddiaya göre, İsrail'in yapımı devam eden yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki yolun, İsrail sınırından Akdeniz kıyısına uzanarak Gazze kentini ikiye böldüğü kaydedildi.

WSJ'nin ulaştığı uydu görüntülerine göre, Gazze kentini doğu-batı ekseninde kesen eski yolun kuzeyine inşası süren yeni yol, tarlalar ve az nüfuslu yerleşim bölgelerinden geçiyor.

İsrail'in Kanal 14 televizyonunda 17 Şubat'ta yayınlanan görüntüler kanıt gösterilerek, İsrailli mühendislerin tasarladıkları güzergah üzerindeki yapıları yıkmayı planladığı ve askeri koridoru genişletmek için yola çakıl dökmeye başladığı bildirildi.

Haberde, söz konusu yolla İsrail ordusunun bölgedeki hareket kabiliyetini "güvenli şekilde" arttırması hedeflenirken, yolun Gazze'deki operasyonlarını sonlandırana kadar ise İsrail'in kontrol ve kullanımına tabi olacağı aktarıldı.

Öte yandan, yol inşasının İsrail'in Gazze'deki saldırılarını bir sonraki safhaya taşıyacağına işaret edildi.

Eski İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Jacob Nagel, Gazze kentinin kuzey ve güney olarak ayrılmasını "sembolik" olarak nitelendirdi. 

Nagel, yolun paralelinde bir duvar inşa edilmesini beklemediğini fakat yol üzerinde kontrol noktaları oluşturulabileceğini söyledi.

İsrail ordusu ayrıca, Filistin sınırında, Gazze'nin içerisinde yaklaşık 1 kilometre çapında tampon bölge kuruyor. 

Bakanlık 47 ilde 826 farklı arsayı satışa sunuyor Bakanlık 47 ilde 826 farklı arsayı satışa sunuyor

ABD yetkilileri, Filistinlilerin girişine izin verilmeyeceği belirtilen tampon bölgenin inşasına karşı çıkmıştı.

İsrail saldırılarında 67 Filistinli öldü

Bu arada İsrail'in Gazze'ye yönelik gece boyunca devam eden saldırılarında en az 67 Filistinli hayatını kaybetti. 

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberine göre İsrail, daha önce 'güvenli bölge' ilan ettiği noktalara saldırı düzenledi. 

Bu arada Gazze merkezli Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in 138 gündür sürdürdüğü saldırılarda can kaybının 29 bin 313'e çıktığı bildiridi. 

Bakanlığın açıklamasında, İsrail güçlerinin son 24 saatte 163 Filistinliyi daha yaraladığı ve toplam yaralı sayısının 69 bin 333'e ulaştığı kaydedildi.

Editör: Ömür Ünver