İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun dış politika başdanışmanı Ophir Falk, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın Gazze'deki savaşı sona erdirmek için önerdiği üç aşamalı planın "iyi bir anlaşma olmadığını", buna rağmen "tüm rehinelerin serbest bırakılmasını istedikleri için" kabul ettiklerini belirtti.

İngiliz The Sunday Times gazetesine konuşan Falk, İsrail'in "rehinelerin serbest bırakılması ve Hamas'ın soykırımcı bir terör örgütü olarak yok edilmesi" gibi koşullarının değişmediğini de sözlerine ekledi. Başdanışman planın pek çok ayrıntısının hala üzerinde çalışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İki Bakan karşı çıkıyor

İsrail aşırı sağının şiddetli muhalefetiyle karşılaşan plana Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir tepki gösterdi. İki bakan da "Hamas yok edilmeden" herhangi bir anlaşma yapılmasına karşı olduklarını dile getirirken Netanyahu'nun anlaşmayı kabul etmesi halinde istifa etmekle ve koalisyon hükümetini sonlandırmakla tehdit etti.

Cumhurbaşkanı'ndan plana destek

Euronews'un aktardığı habere göre, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise iki bakanın aksine anlaşmayı desteklediğini belirtti. Sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada herzog Biden'a yaptığı konuşmadan ve Gazze'de Hamas tarafından tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılması için sürdürdüğü çabalardan dolayı teşekkür etti. Herzog mesajında "Başbakan'a rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşma için kendisine ve hükümete tam destek vereceğimi söyledim." açıklamasında bulundu.

Hükümet karşıtı protestolar devam ediyor

Öte yandan Tel Aviv'de Netanyahu hükümetinin istifasını talep eden protestolar cumartesi günü de devam etti. Göstericilerle polis arasında arbede çıkarken bazı protestocular gözaltına alındı.

A Milliler, EURO 2024'e galibiyetle başladı A Milliler, EURO 2024'e galibiyetle başladı

Yeni seçimlerin yapılması ve Netanyahu'nun istifa etmesi çağrısında bulunan binlerce kişi Gazze'de Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşma yapılmasını talep etti.

Netanyahu, olumsuz yaklaşmıştı

Cumartesi günü Netanyahu Gazze'de kalıcı bir ateşkesin, İsrail'in savaşın sona erdirilmesi için uzun zamandır öne sürdüğü koşullar yerine getirilmeden "mümkün olamayacağını" söyledi.

Bu açıklama, ABD Başkanı Joe Biden'ın cuma günü İsrail'in önerisi olarak açıkladığı ve "gerçekten belirleyici bir an" olarak yorumladığı öneriyi baltalıyor gibi göründü.

Biden da teklifi duyurmasının ardından yaptığı açıklamada öneriyi rayında tutmanın zor olacağını kabul etmişti. Netanyahu'nun cumartesi günü yaptığı yorumlar anlaşmanın herhangi bir şey üzerinde uzlaşılmadan suya düşebileceğini gösteriyor.

Hamas üç aşamalı anlaşma teklifine olumlu baktığını duyururken çatışmaların kalıcı olarak sona erdirilmesini temel alan bir teklifle "yapıcı bir şekilde" ilgilenmeye hazır olduğunu açıkladı.

Editör: Ömür Ünver