İran devlet medyası, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin sert iniş yapmak zorunda kaldığını duyurdu. İran İçişleri Bakanlığı, detay sunmadan Reisi'nin konvoyundaki helikopterlerden birinin zorunlu iniş yaptığını doğruladı. İran devlet televizyonuna konuşan İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, "Bölgedeki olumsuz hava şartları (yoğun sis) nedeniyle arama kurtarma çalışmaları İHA'lar kullanılarak havadan yapılamıyor" açıklamasını yaptı. 

Bir yetkili, Reisi ve Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian'ın hayatlarının "risk altında" olduğunu söyledi. Adının açıklanmaması şartıyla konuşan yetkili, "Hala umutluyuz, ancak kaza sitesinden gelen bilgiler çok endişe verici" dedi. 

İran lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin selameti için herkesten dua isteyerek, "Herkes dua etsin. İran halkı endişelenmesin, ülkenin işlerinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir" dedi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise, "İran'da yaşanan helikopter kazasını yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Reisi, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde seyahat ediyordu. Devlet televizyonu, olayın meydana geldiği bölgenin İran'ın başkenti Tahran'ın yaklaşık 600 kilometre kuzeybatısında, Azerbaycan sınırındaki Jolfa kenti yakınlarında olduğunu açıkladı.

Türkiye: İran'a her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir

Dışişleri Bakanlığı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkilileri taşıyan helikopterin kazaya uğramasının ardından arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçildiğini duyurdu.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şöyle denildi: "İran’da bugün (19 Mayıs) yaşanan helikopter kazasıyla ilgili gelişmeleri üzüntüyle takip ediyoruz. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililerin güvende ve sağlıklı olmalarını temenni ediyor, kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir."

Ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İranlı mevkidaşı için bir geçmiş olsun mesajı yayımladı.

X hesabından açıklama yapan Erdoğan, şöyle dedi:

"İran Cumhurbaşkanı, kardeşim Sayın İbrahim Reisi ve heyetinin bir helikopter kazası geçirmiş olması bizleri derinden üzmüştür. Türkiye Cumhuriyeti olarak İran makamlarıyla tam irtibat ve koordinasyon halinde hadiseyi yakından takip ettiğimizi ve gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına ve hükûmetine milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Sayın Reisi ve heyetinden bir an önce iyi haberler almayı umuyorum."

"Herkes dua etsin; ülkenin işlerinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecek"

İran lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin selameti için herkesten dua istedi.

İçişleri Bakanı, 53 bin açıklamıştı; TÜİK'e göre 6 Şubat depreminde 45 bin 784 Türk vatandaşı yaşamını yitirdi İçişleri Bakanı, 53 bin açıklamıştı; TÜİK'e göre 6 Şubat depreminde 45 bin 784 Türk vatandaşı yaşamını yitirdi

Hamaney yaptığı konuşmada, "Yüce Allah'ın Cumhurbaşkanı ve yanındaki arkadaşlarını millete bağışlamasını umuyoruz. Herkes dua etsin. İran halkı endişelenmesin, ülkenin işlerinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir" ifadelerini kullandı.

AFAD yardıma gidiyor 

AFAD'dan yapılan açıklamada, "İran ülkemizden gece görüşlü arama kurtarma helikopteri talep etmiştir. Van ve Erzurum'dan 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 araç bölgeye intikal için yola çıkmıştır" denildi. 

Editör: Ömür Ünver