Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 6 Şubat’ta yaşanan depremden eczaneler ve eczacıların da etkilendiğini hatırlattı.

Saydan, “Acı üstüne acı yaşayan meslektaşlarımızı kaybettik, bölgedeki eczacılarımız perişan, ilaçları enkaz altında, evleri eczaneleri yıkıldı” diyerek açıklamasında şunlara yer verdi:

  “6 Şubattaki depremin yıkıcı etkisi hala devam ediyor. Bölgedeki eczanelerimizin bir kısmı depremden “hasarlı” çıktı. Ailelerini kaybeden eczacılarımız, eczacı ebeveynini kaybeden çocuklar, evleri yıkılan eczacılar, göçük altında kalan çalışanlarımız oldu.

Eczacılar tarafından Türkiye’nin dört bir yanından gelerek çadır eczaneler kurulması ve vatandaşlarımızın ilaçsız bırakılmaması bölgedeki 4 bin 290 eczanenin “depremzede” olduğunu unutturmasın.

Bilindiği üzere afet bölgesine Suriyeli misafirler yoğun bir şekilde bulunuyor ve bu bölgedeki meslektaşlarımızın çoğu Göç İdaresi Başkanlığı ile sözleşme yaparak Suriyeli misafirlerin ilaçlarını karşılıyor. Ancak geçen senenin Ekim, Kasım, Aralık aylarında verilen ilaçların fatura bedelleri eczacılarımıza hala ödenmedi.

Afet bölgesindeki sadece üç ilin bile (Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep) Göç İdaresi Başkanlığı’ndan aylık alacağı fatura bedelinin ödenmesi yaraları sarmayı hızlandırır. Bölgede ödemeler 6 ay geriden geliyor.

Eczacılarımız bu faturaların KDV ve vergilerini ödediler ama fatura bedellerini hala alamadılar. Bu meslektaşlarımız öncelikle almaları gereken ödemeleri almak istiyorlar. Enkaz altında kalan ilaçlarının depo borçlarını ödemek, çalışanlarına para vermek, ailelerini, çocuklarını geçindirmek istiyorlar. Bölge eczacıları yaşamak için Göç İdaresi Başkanlığından kestikleri fatura bedellerinin biran evvel ödenmesini bekliyorlar.

TEİS olarak Göç İdaresi Başkanlığından, deprem bölgesindeki meslektaşlarımızın alacaklarını bir an evvel ödemesini istiyor, onların da depremzede olduğunun unutulmamasını hatırlatmak istiyoruz. Bölgedeki ilaç ve eczacılık hizmetinin devam edebilmesi için Başkanlık tarafından kontrolü bitirilmiş, ödemeye hazır hale gelmiş 3 aylık fatura bedellerinin bekletilmeden bir an önce ödenmesi için yetkilileri harekete geçmeye davet ediyoruz."

Editör: Ömür Ünver