Bu konuya ilişkin kanun teklifi sunacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz, eğitim çalışanlarımız görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak" dedi. Erdoğan, duyurduğu kanun teklifinde, öğretmenlere yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezaların yarı oranında artırılacağını vurgulayarak, "Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek, bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenler ve eğitimde şiddet meselesine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı sürpriz açıklamada, kanun teklifi hazırlanacağını duyurdu. Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizi inşa ve ihya eden öğretmenlerimiz başımızın tacıdır.

Bu anlayışa kararlılıkla sahip çıkan bir hükûmet olarak öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz.

Kanun teklifi olarak Gazi Meclisimize sunacağımız düzenlemeyle,

- Öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak.

- Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek.

Avrupa'dan İsrail'e sert uyarılar: Gerçek bir soykırım Avrupa'dan İsrail'e sert uyarılar: Gerçek bir soykırım

- Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek.

- Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız da görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak.

Öğretmenlerimiz müsterih olsun.

Böylesine önemli bir mesleği ülkemizin her bölgesinde fedakârca yürüten öğretmenlerimize karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadık, kalmayacağız.

Bu vesileyle, İstanbul’da canice yapılan bir saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum."

Editör: Ömür Ünver