Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, mali suçlarla mücadeleye uyumu tespit eden, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) oluşturduğu ''gri liste''den çıktığını duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Şimşek, "Başardık" ifadesini kullandı.

Kara para aklamanın uluslararası alanda önlenmesi amacıyla OECD bünyesinde kurulan FATF,  3 yılda bir açıkladığı ''gri liste''yi bugün güncellemesi bekleniyor. Singapur'da toplanan FATF Genel Kurulu'nun, Türkiye'yi "gri liste"den çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Öğretmenlerin yasa nöbeti tuttuğu park, polis tarafından kapatıldı Öğretmenlerin yasa nöbeti tuttuğu park, polis tarafından kapatıldı

Türkiye, yaklaşık 3 yıldır ''gri listede'' bulunduğu süreçte, 40 standardın 39'u ile uyum sağladı. Türkiye’nin listeden çıkmasıyla, TL'nin değer kazanması ve TL varlıklarının güçlenmesi bekleniyor.

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı gerekçesiyle Türkiye'yi 21 Ekim 2021 yılında ''gri liste''ye almıştı.  FATF, üye ülkeleri kara para aklama ve terörün finansmanının önlenmesi konusunda gösterdiği gelişmeler bakımından periyodik olarak denetliyor.

FATF'ın ''gri liste''sinde Türkiye dışında Nijerya, Güney Afrika, Jamaika, Kenya, Vietnam, Yemen, Bulgaristan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Suriye dahil olmak  20 ülke daha yer alıyordu.

FATF’nin halen 37 ülke ve 2 bölgesel kuruluş olmak üzere toplam 39 üyesi bulunuyor. Türkiye ise FATF’a 24 Eylül 1991 tarihinde üye oldu.

Editör: Ömür Ünver