BM'den peş peşe kınama: Çoluk çocuk diri diri yakıldı! BM'den peş peşe kınama: Çoluk çocuk diri diri yakıldı!

Öğretmenler, “Alanında yetkin olmayan 85 bin ücretli öğretmen çalıştırmak yerine, atanmayı bekleyen 572 bin öğretmen ordusu olarak aldığımız 2023 KPSS puanı ve sıralamalarımızla mülakatsız 68 bin öğretmen atamasının yapılmasıyla birlikte görevimizi yurdun her bir köşesinde icra etmeye hazırız” mesajı verdi.

Sağanak yağış altında gerçekleşen eylemde, “Yusuf Tekin istifa”, “Liyakati unutma, mülakatsız atama”, “Mülakat kalksın, öğretmenler atansın”, “Susma haykır, 68 bin haktır” “Eğitim yanıyor, maliye susuyor” sloganları atıldı. Aniden bastıran sağanak yağış ve dolu nedeniyle ara verilmek zorunda kalınan eyleme yağmurun dinmesiyle devam edildi.

Atama bekleyen fizik öğretmeni Canan Çakır, öğretmenlerin taleplerini şöyle anlattı:

“Bugün Ankara, ataması yapılmayan öğretmenlerin problemini bu meydanda artık duymak zorunda kalacak. Aylarca yaşamış olduğumuz mağduriyetin, sıkıntıların, bir umutla bekleyiş içerisine girişlerin ve verilmiş olan sözlerin tutulmamasının sesini ve gücünü bugün bu meydanlarda görecek. Biz aylardır bu meydanlarda, sosyal medya hesapları üzerinde çok şey konuştuk. Kamuoyuna çok şey anlatmaya çalıştık. Sayın Yusuf Tekin’e çok sözler söyledik. Ama ne yazık ki dinlenmedik. Dinlenmemenin yanı sıra mülakatların yapılma şeklinde, sadece 19 netle atamanın gerçekleşmiş olduğu algısı yaratılarak kamuoyunu yanlış yönlendirmenin açıklaması için bugün bu meydanlardayız. Aynı zamanda aylarca bekletilen 68 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilmesi için bu meydanlardayız. Türkiye Cumhuriyeti tarihine baktığınızda, son 72 yıl boyunca milli eğitim kökenli tek bir bakan vardır, o da Sayın Ziya Selçuk’tur. Milli Eğitim Bakanı denilen ciddi bir makama, bugün eğitim kökenli bir bakanın oturmamış olmasını biz bugün nasıl sorgulamıyorsak onlar da üç oturum şeklinde girmiş olduğumuz sınavlar, arkasından mülakatlarla bizi sorgulayamazlar.

Mülakat sisteminin hiçbir şekilde dayatılması yapılamaz. Mülakat sistemi şu anda çağdaş eğitim anlayışına uygun olmayan, güvenilirliği en düşük olan ölçme aracıdır. Bu nedenle Sayın Yusuf Tekin, yapmış olduğu bilimsel olmayan dayanaklarla bize mülakatı dayatamaz, zorlayamaz, buna mecbur bırakamaz. Bizim mesleki bilgi ve becerilerimizi ölçmeye çalışan Sayın Yusuf Tekin’e soruyoruz: Bugün Türkiye’de 66 bin 780 tane ücretsiz öğretmenlik yapan insan var ve bu insanların birçoğu öğretmen değil. Peki, alan bilgisini ölçmeye çalışan Sayın Yusuf Tekin, amacınız gerçekten alan bilgisi ölçmek mi, yoksa ücretsiz öğretmenlik sisteminde üç kuruşa çalıştırdığınız öğretmenler gibi bizim de o ücretlere ve o koşullara çalışmamızı sağlamak mı?”

"Deprem zamanı yapılan 45 bin atama 100 bine tamamlansın"

Öğretmenlerin basın açıklaması şöyle:

“Sizlere sadece buradan değil, Neşe Alten’in ‘Yurdun her karış toprağı kutsal’ diyerek öğretmenliğe başladığı ve şehit edildiği topraklardan, Diyarbakır’dan sesleniyoruz. Necmettin Yılmaz’ın ‘Çocukların alın yazısı öğretmenleridir’ diye düşünüp göreve başladığı topraklardan, Şanlıurfa’dan sesleniyoruz. Aybüke Yalçın’ın seslendirdiği türküyle öğrencilerini kendine hayran bıraktığı topraklardan, Batman’dan sesleniyoruz: Bizim evimiz bu vatan, çocuklar geleceğimiz. Son nefesimizde bile öğretmen öleceğiz. Yusuf Tekin’in bakanlık döneminde yapacağı ilk öğretmen ataması ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olması sebebiyle bir miktar atamayı değil, 2023 KPSS puanıyla mülakatsız 68 bin rekor öğretmen ataması talebimizi yineliyoruz. Deprem zamanı bile oluşan maddi yüke rağmen 45 bin öğretmen ataması yapan hükümetimizin bu sayıyı 100 bine tamamlamasının önünde hiçbir engel yoktur.

"Mülakatsız öğretmen atamasıyla görevimizi yapmaya hazırız"

2023 KPSS sonuçlarının 25 Ağustos tarihinde açıklanmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen
atama takvimi ilan edilmemiş, her türlü istismara açık olan mülakat meselesi çözümlenmemiş ve bu
belirsizlik biz atama bekleyen öğretmenleri endişe ve buhrana sürüklemiştir. Özellikle; ülkemizde yakın bir geçmişte deprem felaketini yaşayan çocuklarımıza ve gençlerimize gerek eğitsel, gerek sosyal, gerekse psikolojik destek sağlayabilmemiz için bizleri, bize ihtiyacı olan öğrencilerimizle bir an önce buluşturmanız tek talebimizdir. Alanında yetkin olmayan 85 bin ücretli öğretmen çalıştırmak yerine atanmayı bekleyen 572 bin öğretmen ordusu olarak aldığımız 2023 KPSS puanı ve sıralamalarımızla mülakatsız 68 bin öğretmen atamasının yapılmasıyla birlikte görevimizi yurdun her bir köşesinde icra etmeye hazırız. Geleceğimiz eğitime, eğitim ise öğretmenlere dayalıdır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ Mücadeleden asla vazgeçmeyen öğretmenler olarak bir ışık olup etrafımızı aydınlatarak, karanlığa meydan okumaya devam edeceğiz.”

Eyleme, CHP Milli Eğitim Bakanlığından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş ile CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da katıldı.

Editör: Ömür Ünver