Haklarını isteyen öğretmenlere polisten sert müdahale Haklarını isteyen öğretmenlere polisten sert müdahale

Eski AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, 31 Mart seçimlerinden başarısız çıkan AK Parti'de değişimlerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde de revizyonda gidileceğini iddia etti.

31 Mart yerel seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yüzde 37.77 oy oranıyla sandıktan birinci parti olarak çıktı. Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 35.49 ile kurulduğu günden bu yana ilk kez bir seçimde ikinci sıraya geriledi. Seçimin ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 'değişim' sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı, dün gerçekleştirilen grup toplantısında, "Gerekli değişimi gerçekleştirecek, daha da güçlenmiş bir şekilde yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın 'değişim' vurgusu tartışılırken AK Parti eski milletvekili Şamil Tayyar'dan dikkat çeken bir çıkış geldi.

TGRT Haber'de Medya Kritik programında konuşan, Şamil Tayyar, seçim gününü AK Parti açısından zor geçtiğini belirterek, seçmenin partisine net bir mesaj verdiğini ifade etti.

Tayyar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonrası balkon konuşmasının ve ardından verdiği güçlü mesajların, liderlik örneği olduğunu vurguladı. Erdoğan'ın, değişim sinyalleri verdiğini belirten Tayyar, bu değişimin sadece genel merkez kadrolarında değil, teşkilatlarda ve Bakanlar Kurulu'nda da yaşanacağını öngördü. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili yapılabilecek revizyonlara da değinen Tayyar, şunları söyledi:

"Toplum da bir beklenti içinde ve ben de bir değişimin içinde olunacağı kanaatindeyim. Bu değişimin sadece genel merkez içindeki kadrolarda olmayacağını, teşkilatların tazeleneceği, bakanlar kurulunda değişimin olacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili önemli mesajlar verdi. Sayın Cumhurbaşkanı, parlamenter sisteme dönüş olmayacağını söyledi ama mevcut sistemde aksama varsa revize edileceğini belirtti. Kongreyi bekler mi yoksa hemen mi olur onu henüz bilemiyoruz. Belki zamana yayıp yeni MKYK'nın oluşacağı kongreyi bekleyebilir."

Değişim olacak mı?

Seçim sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın değişimle ilgili verdiği mesajların sorulması üzerine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Herhangi bir takvim konuşmadık. Tabii ki sadece şu noktada değişim olacak, bu noktada değişim olacak gibisinden bir şey değil. Hem yaptığımız çalışmalarda şu aşamada aslında bir bakıma seçimin sayısal sonuçlarını, çeşitli illerdeki durumunu değerlendiriyoruz. Fakat siyasal sonuçlarını değerlendirme aşamasına da geldik. Yeterince data, yeterince çalışma yapıldı yetkili kurullarımızda. Bunlarla ilgili olarak hangi siyasetimizi, hangi tavrımızı, hangi siyasi söylemimizi ve hangi siyasi pratiğimizi vatandaşımız beğendiyse onu daha da güçlendireceğiz. Beğenilmeyen bir durum varsa onun değişimi için de çalışmaları sürdüreceğiz. Ama hepiniz 'MYK, Bakanlar Kurulu ya da başka mekanizmalarda değişiklik olacak mı?' diye soruyorsunuz. Bu Cumhurbaşkanımızın takdirindedir. Kendisi bunu uygun görüyorsa, uygun gördüğü bir vakitte bu tasarrufu gerçekleştirecektir" diye konuştu.

Editör: Ömür Ünver