AnasayfaEDİTÖRDENTGC: Sosyal Medya Tasarısı haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır

TGC: Sosyal Medya Tasarısı haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, TBMM’ye getirilen Sosyal Medya Yasa Tasarısı’na ilişkin olarak bir basın açıklaması yaptı. TGC’nin açıklamasında “Sosyal Medya Tasarısı haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, TBMM’ye getirilen Sosyal Medya Yasa Tasarısı’na ilişkin olarak bir basın açıklaması yaptı. TGC’nin açıklamasında, “Sosyal Medya Tasarısı haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklama şöyle:

“Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ 26 Mayıs 2022 Perşembe günü TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur. Kanun teklifi genel olarak bakıldığında seçim arifesinde haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkını engelleyecektir. Yasalaştığı takdirde yeni suçlar oluşturacak, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü üzerinde var olan sansürü artıracak, birçok eşitsizliğe neden olacaktır. Tasarı gereklilik, ölçülülük ve amaca uygunluk gibi yönlerden ifade özgürlüğüne aykırıdır. Tasarının öngördüğü yöntemlerin, aşırı sansür sonucunu doğuracağı, bundan dolayı da ifade özgürlüğüne yönelik bir tehlike oluşturacağı ortadadır. İktidarı demokrasinin yeşermesi için haberi halktan saklamak amacını taşıyan bu yasa tasarısını geri çekmeye çağırıyoruz.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN