AnasayfaDünyaTrump'tan peş peşe hamleler

Trump’tan peş peşe hamleler

ABB’de 3 Kasım’da gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde posta yoluyla kullanılan oylar sisteme işlendikçe ibre Demokrat aday Joe Biden’a döndü. Trump; Wisconsin, Michigan, Georgia ve Pennsylvania gibi eyaletlerde hukuki yollara başvuruyor. CNN iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Trump’ın oy sayımının sürdüğü Arizona ve Nevada için de mahkemeye gideceğini yazdı.

Hangi eyalette kim kazandı?

ABD’de oy sayımı sonlara yaklaşırken, yeni başkanın kim olacağı, büyük oranda sayımın halen devam ettiği eyaletlerin sonucuna göre belli olacak. ABD’de başkanlık yarışında kritik önemdeki Wisconsin ve Michigan eyaletini Biden kazandı. Biden toplamda 264 delegeye ulaştı. 6 delegeye sahip olan Nevada’da da Biden ipi göğüslerse 270 delegeye sahip olarak Pensilvanya, Kuzey Caroline ve Georgia’nın sonuçlarını beklemeden başkanlığını ilan edebilecek. Toplamda 50 eyaletin bulunduğu ülkede, 46 eyalette sonuçlar yüksek oranda netleşirken, 4 eyalette sayım sürüyor.

Gecikmenin üç temel sebebi

Washington DC’de bulunan NTV temsilcisi gazeteci Hüseyin Günay, twitter’dan yaptığı paylaşımında, ABD’de sonuçlarının gecikmesinin temel sebeplerini şöyle sıraladı:

  • En çok oy kullanılan seçim oldu, haliyle sayım zaman alıyor.
  • Üç farklı oy türü sayılıyor; erken sandığa gidenler, seçim günü gidenler ve postayla kullanılanlar.
  • Müşahitler sosyal mesafeye uygun çalışıyor.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN