AnasayfaManşetBir günlük koronavirüs denetiminin bilançosu

Bir günlük koronavirüs denetiminin bilançosu

İçişleri Bakanlığı, iki gün önce ülke genelinde gerçekleştirilen koronavirüs denetiminde, 105 şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım aracı ile ticari taksinin seferden menedildiğini, tedbirlere uymadığı tespit edilen 585 kişi/işletme hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

105 araç seferden menedildi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, valiliklere gönderilen ‘koronavirüs salgını denetimleri’ konulu genelge kapsamında, ülke genelinde 6 Kasım cuma günü, toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, pazaryerleri ve kalabalık cadde, bulvar ile sokaklarda kapsamlı denetimler gerçekleştirildiği anımsatıldı. 42 bin 313 personelin görev aldığı denetimlerde, 7 bin 938 şehirlerarası toplu ulaşım aracı, 24 bin 213 şehir içi toplu ulaşım aracı, 10 bin 207 ticari taksi, 1837 pazaryeri, 63 bin 58 kalabalık cadde, bulvar ve sokaklar üzerinde bulunan iş yerinin kontrol edildiği belirtildi.

Yapılan denetimlerde alınan tedbirlere aykırı hareket eden, 105 şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım aracı ile ticari taksinin seferden men edildiği belirtilerek, “4 bin 336 iş yeri tedbirlere uymadığı için uyarıldı. 13 iş yeri faaliyetten menedildi. 6 bin 412 kişinin maske zorunluluğuna uymadığı, 12 kişinin ise HES kodu olmadan seyahat ettiği tespit edildi. Tedbirlere aykırı hareket edenlere (kişi, iş yeri, işletme, fabrika vb.) idari para cezası uygulandı. Tedbirlere uymadığı tespit edilen 585 kişi/işletme hakkında suç duyurusunda bulunuldu.”

Açıklamada, koronavirüs denetimlerinin ülke genelinde her gün kesintisiz devam ettiği de vurgulandı.

AŞTİ’deki denetiminde 112 kişiye 52 bin TL ceza

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki 400 polis, halkın yoğun olduğu noktalardan biri olan AŞTİ’de asayiş uygulaması gerçekleştirdi. Denetimlerde, şüpheli kişilerin üst ve valizleri aranırken, giden ve gelen yolcu peronlarında kimlik denetimi yapıldı. Uygulama sırasında, bir yandan şüpheli kişiler üzerinde çalışma yürüten ekipler, yolcuların Hayat Eve Sığar (HES) kodlarını da inceledi.

Terminalin tüm giriş ve çıkış noktalarında yaklaşık 5 saat süren denetimlerde, bilet satmak için bağıran, hatta bazı yolcuların bavulunu almaya çalışarak vatandaşları rahatsız eden çığırtkanlara da işlem yapıldı. Çığırtkanlık yaptığı belirlenen 76 kişi, terminal içinde bulunan polis noktasına götürüldü. Bu kişilere, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddesi kapsamında toplam 14 bin 212 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca, bu kişilerle birlikte, 12’si Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na aykırı davranarak maske takmayan, 5’i sosyal mesafe kuralına uymayan, 13’ü kapalı alanda sigara içen, 1’i karantinayı ihlal eden, 2’si berber dükkanında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na uymayan ve 3’ü de yoklama kaçağı olmak üzere toplam 112 kişiye 52 bin 868 TL idari para cezası uygulandı.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN