AnasayfaEDİTÖRDENİstanbul'da korkutan görüntü

İstanbul’da korkutan görüntü

İstanbul Sultangazi’de, bir fabrikanın bıraktığı düşünülen kimyasal atıklar nedeniyle siyah ve mavi akan derenin, İstanbul’un şebeke suyu ihtiyacını karşılayan yerlerden birisi olan Alibeyköy Barajı’na ulaştığı öne sürüldü.

Sultangazi Cebeci Mahallesi Dökümcüler Sitesi’nden Alibeyköy Barajı’na uzanan dere, kimyasal atıklar nedeniyle siyah ve mavi tonlarda akmaya başladı. Pek çok fabrikanın bulunduğu bölgede tamamen siyah ve mavi renge bürünen dere çevre kirliliğini gözler önüne serdi. Derenin hemen yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ’nin Atıksu Terfi Merkezi’nin bulunması da dikkat çekti. Derenin mavi ve siyah renklerde akması havadan da görüntülendi.

Çok kötü kokuyor

Bölge esnafı, İstanbul’un şebeke suyu ihtiyacının karşılandığı 7 barajdan birisi olan Alibeyköy Barajı’nın su havzasına kadar uzanan derenin yaklaşık 2 yıldır kimyasal atıklar nedeniyle siyah ve mavi aktığını söyledi. Kanber Kopaktaş, “Biz burada esnafız. Burada bazen mavi, bazen yeşil, bezen de siyah değişik bir su akıyor. Çok da kötü bir koku veriyor. Bu su aşağı yukarı buradan 2-3 senedir bu şekilde akıyor. Biz bundan rahatsızız. Yetkililerin buna bir çözüm bulmasını talep ediyoruz” dedi.

Sözkonusu derenin kirli suyunun, İstanbullulara su sağlayan yerlerden birisi olan  Alibeyköy Barajı’na karıştığı iddiası da ortaya atıldı.

 

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN