Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde, kömür ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan Murat Çetinkaya'nın (45) 5 saat sonra cansız bedenine ulaşıldı. Madenci Çetinkaya'nın cansız bedeni, mesai arkadaşları ve TTK Tahlisiye ekipleri tarafından göçükten çıkarıldı, ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı.

Olay, dün saat 21.00 sıralarında Akkurt Madencilik'e ait maden ocağında meydana geldi.

Yeni nükleer santrali Rusya'dan öğrendik Yeni nükleer santrali Rusya'dan öğrendik

Maden ocağında çalışan Erdem Yıldız ve Murat Çetinkaya, ocakta meydana gelen göçük nedeniyle mahsur kaldı. İhbar üzerine bölgeye sağlık, jandarma, AFAD ve Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekipleri sevk edildi.

Ekiplerin müdahalesiyle Erdem Yıldız, 2 saatlik çalışma ile sağ olarak kurtarıldı. Yıldız, sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, maden ocağına gelerek incelemelerde bulundu.

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Kilimli ilçesinde göçük meydana gelen madende incelemelerde bulundu. Hacıbektaşoğlu, göçükte mahsur kalan Murat Çetinkaya için çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları söylemişti:

35 kişinin olduğu vardiyada 2 kişinin olduğu bir ayakta göçük meydana gelmiştir. 21.00 sularında, 21.30 sularında 112'ye bildirildi ve bütün ekiplerimiz, AFAD, sağlık ve jandarma ekiplerimiz yine Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekipleri olay yerine intikal etti. Durum şudur, az önce 2 madenci arkadaşımızdan 1’i sağ olarak çıkarıldı. Ambulans da hareket etti, müdahale edildi. Diğer işçimizin de sağ olduğunu, ses alındığını biliyoruz. Şu anda vardiyadaki diğer arkadaşlardan 2 işçimiz göçüğe maruz kaldı. Diğerleri çalışıyor zaten. Dışarıdan da takviye yapıldı. Bütün tahlisiye ekiplerimiz burada. İnşallah kısa zamanda da ona ulaşmalarını bekliyoruz. Şu an için diğer işçimiz de inşallah sağ salim kurtulur."

Bağımsız Maden-İş: Takipçisiyiz

Bağımsız Maden-İş ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Zonguldak Gelik’te bulunan Akkurt Madencilik’e ait ocakta göçük meydana geldi. Mahsur kalan iki madenciden biri kurtarıldı, diğeri için çalışmalar sürüyor. Geçmiş olsun diyor, halen göçük altında olan kardeşimizin de sağ salim çıkmasını diliyoruz. Takipçisiyiz" ifadelerini kullanmıştı. 

Editör: Ömür Ünver