Van'da seçimi yüzde 55 ile açık farkla kazanan Abdullah Zeydan, memnu hakların iadesinin iptal edilmesiyle siyasi yasaklı konumuna düştü. Van İl Seçim Kurulu, yaptığı inceleme sonunda mazbatayı en çok oy alan ikinci sıradaki AK Parti'nin adayı Abdullah Arvas'a verilmesine karar verdi.

Van İl Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Gerekçesi açıklandığı üzere;

  • 1-) Süresi içinde yapılan itirazın kabulüne,
  • 2-)Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Partisi) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah ZEYDAN'ın seçilme yeterliliği olmadığından seçilmemiş sayılmasına.
  • 3-) Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Partisi) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçime katılan Abdullah ZEYDAN'ın seçilme yeterliliğini taşımadığı 298 sayılı Kanunun 130. Maddesinde öngörülen süreler içerisinde tespit edildiğinden sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın verilmesine,
  • 4-)Kararın ilgili taraflara tebliğine,
  • Dair kararın öğrenildiği tarihten itibaren 3 gün içinde ve en geç İl Birleştirme Tutanağının düzenlenmesini takip eden üçüncü gün saat 17:00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildi."

"Hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir"

DEM Parti'den yapılan açıklamada "Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir." dedi.

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, düzenlediği basın toplantısında tüm siyasi partileri Van halkının iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

"Böyle büyük bir irade karşısında dayanışmassak, demokrasiden bahseden hiç kimsenin inandırıcılığı kalmaz." diyen Doğan, "Demokrasileri var eden temel kaidelerden biri milli iradeye saygı duymaktır. Bunu en çok ihlal eden, bunu diline en çok pelesenk eden iktidara çağrıda bulunuyoruz. Bu yanlıştan derhal geri dönün. Sakın Van halkının iradesine gasp etmeye heveslenmeyin." dedi.

Adalet Bakanlığı'nın itirazı Cuma günü mesai saatine 5 dakika kala yaptığını belirten Doğan, "Burada amaç halkın iradesini gasp etmektir" ifadelerini kullandı.

DEM Parti hukuk işlerinden sorumlu Öztürk Türkdoğan, Abdullah Zeydan'ın seçme seçilme haklarını geri aldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Abdullah Zeydan daha önce 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası almıştı. 2019 yılının sonunda cezası tamamen sona ermiştir. Bir suçun infazı bitmişse 3 yıl bekleme süresi vardır. Bu süre sonunda mahkemeye başvurursunuz ve memnu haklarınızı alırsınız.

2023 yılının nisan ayında Diyarbakır 5. ağır ceza mahkemesine başvuru yapılıyor ve karar gerekçesinde cezanın infazının tamamlandığı belirtilirek yasaklanmış her türlü hakları geri veriliyor.

Bu karar taraflara tebliğ edililyor. Her iki taraf da bu kararı temyiz etmiyor. Karar daha sonra kesinleşiyor. Kesinleşmekle ilgili karar fişinde hem mahkemenin hem de savcılığın imzası var. Daha sonra Abdullah Zeydan adli sicil bakımından haklarını aldığından seçme seçilme haklarını kullanabileceği bir konuma geliyor."

Öztürk Türkdoğan, "Bütün bunlar bir siyasi müdahale ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor." dedi.

DEM Partinin websitesinde yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

  • Bilindiği üzere; Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. Zeydan, Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir.
  • Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime ikin gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK'ya bildirimde bulunmuştur.
  • Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür.
  • Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz.
  • Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.

Özgür Özel: Bu bir pusu kurmaktır, halkın iradesini yok saymaktır

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Van'da mazbatanın Abdullah Zeydan'dan alınmasını "halkın iradesini hiçe saymak ve ona pusu kurmak" olarak niteledi.

Özgür Özel'in açıklaması:

"Özseçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında bizi kutlamadı çık sonuçlara saygılı olacağını söyledi. Ben bunu önemsedim. Orda bunu söyleyip de sonra rakibinin üç katı kadar bir oy olan büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı verme rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelir.

Çünkü aday zamanında başvurmuş, temiz kağıdını almış, memnu hakkları iadesi netleşmiş, aylarca kampanya yapmış, cuma akşamı saat 16.55'te Diyarbakır'dan gidip bir başvuru ile bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır.

Bunu geçmişte İstanbul seçimlerini iptal ederek denemişlerdi, ama bedelini ağır ödediler. Böyle bir şeye kalkışacaklarını düşünmüyorum, böyle bir kara lekeyi bu yeni döneme bulaştırmamalarını bekliyorum. Kendisini uyarıyorum, böyle bir şeye tenezzül etmek söylediği tüm sözleri hükümsü kılar."

Koruyucu ailelerin çocuk sayısı 10 bini geçti Koruyucu ailelerin çocuk sayısı 10 bini geçti

TİP Başkanı Erkan Baş: Van'da da direneceğiz

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, "İstanbul'da olduğunda nasıl direndiysek, Van'da olduğunda da direceğiniz." dedi.

Erkan Baş, kararı protesto için Van'a gideceklerini duyurdu:

"Önce “seçime girmende hukuki bir engel yok” diyeceksin, sonra sandıkta halkın tokadını yiyince kaybettiğin belediyeye mafya gibi çökeceksin… Yeter bu şımarıklığınız, bu küstahlığınız! İstanbul’da olduğunda nasıl direndiysek, Van’da olduğunda da öyle direneceğiz. Çünkü ikisinde de halk iradesine göz koyuyorlar.

Yarın parti heyetimizle birlikte Van’da olacağız. Tüm yurttaşlarımızı ve toplumsal muhalefeti ayağa kalkmaya, DEM Partili seçmenin iradesine sahip çıkmaya, sandıkta kazandığımızı AKP’nin yandaş yargısına kaybetmemek için mücadeleye çağırıyorum."

Editör: Ömür Ünver