Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın oğlu Ahmet Yerlikaya'nın kiraladığı daireye ilişkin, "Söz konusu daire, 2019 yılında ihale ile kiralanmış olup her yıl yüzde 25 kira artırımı yapılmıştır. 2024 yılı sonunda da 5'inci yılını dolduracak ve emsal değerine getirilecektir" açıklamasında bulundu. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Ahmet Yerlikaya, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesine, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir dairede sadece 6 bin 719 TL kiraya oturuyor.

VGM, İçişleri Bakanı Yerlikaya'nın oğlunun kendilerinden kiraladığı daire hakkında bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "VGM'nin mazbut vakıflara ait taşınmazların yönetiminden sorumlu olduğu ve Genel Müdürlüğe ait taşınmazların kiralarının yasal mevzuat ve piyasa koşullarına göre adil, şeffaf bir şekilde belirlendiği" aktarıldı.

Bazı basın yayın organlarındaki haberlerde yer alan İstanbul'daki söz konusu taşınmazın "ecdat mülkleri"nden olduğu ve yönetiminin kurum tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

TBMM'de bu hafta kanun teklifi görüşmelerine devam... Sahipsiz hayvanlara ilişkin teklifte komisyon süreci TBMM'de bu hafta kanun teklifi görüşmelerine devam... Sahipsiz hayvanlara ilişkin teklifte komisyon süreci

"Kurumumuz, özel bütçeli bir kamu kurumu olup, kiracılarımızla yaptığımız sözleşmeler özel hukuk kapsamında yapılmakta ve Borçlar Kanunu hükümlerine tabidir. Kurumumuz, Borçlar Kanunu'nun 344'üncü maddesi kapsamında her 5 yılda bir kira güncellemesi yapmakta olup, taşınmazların rayiç bedelleri üzerinden kiralanması için gereken hassasiyet ve özeni göstermektedir.

Haberde geçen söz konusu daire, 2019 yılında ihale ile kiralanmış olup her yıl yüzde 25 kira artırımı yapılmıştır. 2024 yılı sonunda da 5'inci yılını dolduracak ve emsal değerine getirilecektir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tüm kiralama işlemlerinde adil, şeffaf ve hakkaniyetli hareket etmektedir."

Yerlikaya sadece 6 bin 719 TL kira ödüyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın oğlu Ahmet Yerlikaya'nın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait dairede sadece 6 bin 700 TL ödediği iddia edilmişti.  Ahmet Yerlikaya, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesine bağlı 5. Levent Mahallesi’nde, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir dairede oturuyor. 2019’dan beri burada oturan Yerlikaya sadece 6 bin 719 TL kira ödüyor.

55 bin ila 95 bin lira arasında değişiyor

İnternette yayımlanan ilanlarda ise Yerlikaya’nın oturduğu sitedeki daireler için 55 bin ila 95 bin TL arası kira istendiği ifade ediliyor. 

Editör: Ömür Ünver