Almanya ve Fransa ile başlayan ardından AB'deki diğer ülkelere yayılan Avrupalı ​​çiftçi hareketi, Polonya, Macaristan, İspanya ve Belçika'da da kendini gösterdi. Çiftçiler, traktörleriyle yolları kapatarak taleplerini dile getiriyor.

Son olarak Batı Polonya'da Poznan'daki protestoya yaklaşık 1.400 traktör katıldı ve ülke genelinde yollar kapatıldı. Traktörler, aralarında Toledo ve Zaragoza'nın da bulunduğu şehirlere girmeyi umarak İspanya'nın birçok bölgesinde üst üste dördüncü günde trafiği kesti. Çittçilerin talepleri ise bazı konularda aynı bazıların da ise ülkenin koşullarına göre değişiklik gösteriyor. 

Mersin Emniyet Müdürü görevden alındı Mersin Emniyet Müdürü görevden alındı

Polonya ve Macaristan'daki çiftçiler, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'dan yapılan ucuz ithalatın yerel üretime zarar vermesini durdurmak için yeterince çaba göstermediğinden şikayetçi. AB'nin Ukraynalı kamyonculara 27 üye ülkede çalışma izni alma zorunluluğunu yeniden getirmesi de talepleri arasında yer alıyor.

Polonya'da, birçoğu Polonya bayrağı taşıyan traktörler 256 farklı noktada yolları trafiği kapattı ve polisi yönlendirme yapmaya zorladı. Çiftçilerin çoğu, sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlayan "AB'nin Yeşil Anlaşması'na hayır" yazan pankartlar taşıdı.

Bu haftanın başlarında Avrupa Komisyonu, net emisyonların 2040 yılına kadar 2015 seviyelerine kıyaslayüzde 90 oranında azaltılması gerektiğini tavsiye etti ancak AB genelinde pestisit kullanımını yarıya indirmeye yönelik Yeşil Anlaşma planını iptal etti. Çiftçiler, pestisitlerin kesilmesinin mahsullerine zarar vereceğinden ve gıda üretimini tehlikeye atacağından şikayetçi oldu.

Yüzlerce Macar çiftçi Cuma günü Ukrayna ile ana sınır geçiş noktası olan Zahony'de traktörleriyle bir araya gelerek ilk kez Avrupa çapındaki protestolara katıldı. Organizatörler, Macaristan pazarını baltalayan ucuz Ukrayna ithalatını protesto ettiklerini ve aynı zamanda Avrupa'nın diğer yerlerindeki çiftçilerle dayanışma içinde olduklarını söyledi. Macaristan'daki çiftçiler, yüksek gübre fiyatları ve Ukrayna'dan tahıl, süt ürünleri, yumurta ve etin ucuz ithalatı gibi diğer yerlerdeki meslektaşlarının birçok endişesini paylaşıyor.

BBC haberine göre, tahminen 600 çiftçi , AB bakanlarının sanayi zirvesi düzenlediği Belçika'nın Genk şehrine gitti.

Mandıra çiftçisi Wim Kwanten, Flaman yayın kuruluşu VRT'ye politikacıların onları desteklemesi gerektiğini, ancak bunun yerine "Tüm Avrupalı ​​çiftçiler için eşit şartlar istiyoruz" dedi.

İspanya'da çiftçiler dördüncü günde birçok bölgede yolları kapatarak, 100 traktörün iki sıra halinde merkeze doğru ilerlediği Bilbao gibi büyük şehirlerde trafiği tıkadı.

Pamplona sakinleri uyandıklarında düzinelerce traktörün şehir merkezinde iki sıra halinde park edildiğini, Toledo'da bir otoyolun durduğunu ve yüzlerce traktörün tarihi şehrin kalbine erişimi engellediğini gördüler. Bask bölgesindeki tarım sendikaları AB politikalarından şikayetçi oldu.

Yunanistan'da çiftçiler daha düşük elektrik fiyatları, vergisiz mazot ve sübvansiyonlu hayvan yemi ile AB çevre kurallarında değişiklik talep etti. Başbakan Kyriakos Miçotakis'in önümüzdeki Salı günü çiftçi liderleriyle görüşmesi bekleniyor ancak hükümet yolların açık kalması konusunda ısrar ediyor.

Sanremo Şarkı Festivali'nde konuşma

İtalya'daki çiftçiler Sanremo Şarkı Festivaline giderek burada sahnede bir bildiri okumayı planladı. Roma'nın otoyol çevre yolunda bir traktör geçit töreni yapılacak, ancak Piazza San Giovanni'nin merkezindeki büyük bir traktör mitingi halkı rahatsız etmemek için iptal edildi.

Çiftçiler Başbakan Giorgia Meloni ile görüşmek isterken, dört traktörden oluşan sembolik bir konvoy Kolezyum'un önünden geçti. Çiftçiler, gelir vergisi indiriminin geri getirilmesi çağrısında da bulundu.

 

Editör: Ömür Ünver