* 96. Oscar ödül töreni, 11 Mart gecesi, Amerika’nın ünlü talk şov yıldızı Jimmy Kimmel'ın dördüncü kez sunumuyla Los Angeles'taki Dolby Theatre'da gerçekleşecek.

* Hem Billie Eilish hem de Ryan Gosling ödül töreninde Oscar adayı filmlerin şarkılarını seslendirerek geceye renk katacak.

* Yapımcılığını Raj Kapoor'un, yönetmenliğini Hamish Hamilton'ın üstlendiği tören, kazananlar kadar gecede ödül takdim edecek isimlerle de merak ediliyor.

Yaşlılığın ne zaman başladığına inanç yaşa göre değişiyor Yaşlılığın ne zaman başladığına inanç yaşa göre değişiyor

* Christopher Nolan'ın son filmi "Oppenheimer" 13 dalda, Yorgos Lanthimos'un yönettiği "Poor Things" 11 dalda, Martin Scorsese'nin son filmi "Killers of the Flower Moon" 10 dalda, Greta Gerwig'in "Barbie" filmi ise 8 dalda Oscar'a aday gösterildi. "The Holdovers", "American Fiction", "The Zone of Interest" ve "Anatomy of a Fall" filmleri 5 dalda ödüle aday oldu.

* İngiliz yönetmen Christopher Nolan tarafından çekilen ve gösterildiği ülkelerde önemli bir gişe rekoruna imza atan 'Oppenheimer' adlı filmin bu yılki törende en fazla ödülü toplamasına sinema eleştirmenleri kesin gözüyle bakılıyor.

* Filmin başrol oyuncuları Robert Downey Jr ve Cillian Murphy törende ödül kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

* Greta Gerwig'in yönettiği başrollerde Margot Robbie’nin yer aldığı "Barbie" adlı filminin de önemli ödüllerden en az birkaçını alması bekleniyor.

* Sinema eleştirmenlerine göre “en iyi kadın oyuncu ödülü” için Lily Gladstone ve Emma Stone en fazla şans gösterilenler arasında.

* 96. Oscar ödül töreni, Disney+'ta canlı yayınlanacak.

* Adayların tam listesine "www.oscars.org/oscars/ceremonies/2024" adresinden ulaşılabilir.

Editör: Ömür Ünver