MİT ve İstanbul Emniyeti, MOSSAD'a bilgi sattığı iddia edilen 7 şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerden birinin televizyonlarda sabah programlarına katılan ve eski bir kamu personeli olan H.T.A. olduğu tespit edildi.

Bursalı muhasebeciler tepki için meydana indi Bursalı muhasebeciler tepki için meydana indi

MİT'in çalışmalarına göre, özel dedektif H.T.A, para karşılığı MOSSAD’a bilgi sızdırmakla suçlanıyor. Şahsın, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki Orta Doğulu şahıs ve şirketler hakkında bilgi derlediğinin tespit edildiği bildirildi. Eski bir kamu görevlisi olan ve özel dedektiflik yapan H.T.A.'nın, MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şahıslardan ekip kurduğu belirlendi.

"MOSSAD tarafından Belgrad'da eğitildi"

Resmi kaynaklardan verilen bilgiye, gözaltına alınan H. T. A.'nın televizyon programlarına katılan eski bir kamu personeli olduğu belirtilerek, "Para karşılığı MOSSAD’a bilgi sızdırdığını belirledi. H.T.A.'nın, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki Orta Doğulu şahıs ve şirketler hakkında bilgi derlediği tespit edildi" denildi. 

H.T.A.'ya MOSSAD tarafından Belgrad'da eğitim verildiği kaydedilen açıklamada, "H. T. A, MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullandı. Resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri kripto para üzerinden aldı. Özel dedektif H. T. A, bilgi sızdırmanın yanı sıra tehdit ve takip faaliyetlerinde de bulundu. 
Hedefindeki kişilerin araçlarına takip cihazı yerleştirdiği ve konumlarını anlık olarak MOSSAD’a aktardı tespit edildi. Takip ettiği kişileri taciz ettiği, zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi" ifadeleri kullanıldı. 

Editör: Ömür Ünver