Limak tarafından Bodrum’da orman ve sit alanında yapılması planlanan Turizm Konaklama Tesisi Projesi için ''ÇED gerekli değildir'' kararı verildi. Şirket, projeyi yapmak üzere 49 yıllığına tahsis hakkı kazandı.

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Bodrum’a bağlı Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu mevkiinde 36 bin 220 metrekarelik ormanlık alanda yapmayı planladığı 'Turizm Konaklama Tesisi' projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyasını 4 Aralık 2023 tarihinde Muğla Valiliği’ne sunmuş ve 8 Aralık’ta ÇED süreci başlatılmıştı.

ÇED sürecinin başlamasının ardından Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve bölge halkı, mahallelerinde denize ücretsiz bir şekilde girebildikleri yer olan Gerenkuyu’ya yapılacak projeye karşı çıkmış ve ÇED raporunun olumlu çıkması durumunda iptali için dava açılacağını duyurmuşlardı.

Orman ve sit alanında yer alan projeye, Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 24 Nisan’da ÇED Gerekli değildir kararı verildi. Karar, Bodrum Belediyesi’nin resmi internet sitesinde 17 Mayıs’ta duyuruldu.

Bakanlık onayıyla Limak 49 yıllığına tahsis hakkı kazandı

T24 haberinde ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından 'Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsisi' kapsamında ihalesi yapıldı ve yatırımcı Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ihaleyi kazandı. Buna göre şirket, projeyi yapmak üzere 49 yıllığına tahsis hakkı kazandı.

Şirket, 354 milyon lira yatırımla 312 ada 1 parselde bulunan 36 bin 220 metrekarelik araziye 214 odalı, 5 yıldızlı otel yapmayı planlıyor.

Turizm tesisinde konaklama birimlerinin yanı sıra; havuzlar, ana restoranlar, alacarte restoranlar, lobi bar, havuz barı, fitness, sauna, spa, teknik alanlar, depo ve idari ofisler gibi birimler yer alacak.

“Şirketimiz ilgili mevzuata göre yatırımına hazırlanmaktadır”

Limak açıklamasında, turizm yatırımları için arazi tahsislerinin Turizmi Teşvik Kanunu ve Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapıldığı belirtildi. "Şirketimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Temmuz 2022 ve Ocak 2023’te duyurduğu ‘Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsisi İhalesi’ne dahil olan 50’den fazla taşınmazdan; Muğla ili, Bodrum ilçesi, Kızılağaç mevkiinde yer alan taşınmaza en iyi teklifi vererek, konu taşınmazın turizm yatırımı için tahsisine hak kazanmıştır" denilen açıklamada, ihale şartnamesine göre bu alanın imar planının 2010 yılında onaylandığı vurgulandı. Açıklamada, şunlar ifade edildi:

Tatilin kaza bilançosunda son durum! Tatilin kaza bilançosunda son durum!

“İhale şartnamesinde söz konusu arazinin imar planının 2010 yılında onaylandığı ve plan kararının ‘turizm tesis alanı ve günübirlik tesis alanı’ olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla, şirketimiz 2010 yılında imar planı yapılıp onaylanmış ve 2023 yılında Bakanlık tarafından ihaleye konu edilmiş bir alanın tahsisine hak kazanmıştır. Şirketimiz, bu alan üzerinde gerçekleştireceği yatırım için imar planı yapmak, yaptırmak veya yapılmasını talep etmek gibi bir sürece girmeyecektir. Proje alanının imar planı 2010 yılında yapılıp onaylanmıştır ve şirketimiz, onaylı imar planı, plan notları ve ilgili mevzuata göre yatırımına hazırlanmaktadır." 

Editör: Ömür Ünver