Sahra Çölü'nden gelen toz bulutunun Avrupa'ya taşınması başta Türkiye ve Yunanistan olmak üzere birçok güney Avrupa ülkesinde gökyüzünün turuncuya dönüşmesine ve hava kalitesi ile görüş mesafesinin düşmesine neden oldu. 

Son birkaç gündeki kuvvetli güney rüzgarları, Yunanistan'da erken orman yangınlarını da körükledi.

Geçen salıdan beri ülke genelinde toplam 25 orman yangını çıkarken Paros Adası'nda kundaklama şüphesiyle üç kişi gözaltına alındı.

Türkiye: Hava kalitesini etkileyen partikül madde oranlarında artış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi bünyesindeki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre, Türkiye'nin farklı noktalarında toz taşınımı nedeniyle atmosferin hava kalitesini etkileyen partikül madde oranlarında artış görüldü.

BM, açlıkla karşı karşıya kalan 4.8 milyon insan için 400 milyon dolar arıyor BM, açlıkla karşı karşıya kalan 4.8 milyon insan için 400 milyon dolar arıyor

Dünya Sağlık Örgütünün metreküp başına 50 mikrogram olarak belirlediği partikül madde sınır değeri, çok sayıda kentte "iyi" değerlerden 50-100 mikrogram aralığındaki "orta" değerlere çıktı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bu gün (25 Nisan) İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının etkili olacağı tahmin ediliyor.

İç Ege ve Batı Akdeniz'de akşam saatlerine kadar, diğer yerlerde cuma günü gece saatlerine kadar görülmesi beklenen toz taşınımının meydana getireceği başta sağlık problemleri olmak üzere görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Editör: Ömür Ünver