Beşiktaş Belediyesi sınırları içinde kalan, Gayrettepe'de bulunan, bölgenin en büyük eğlence mekânı olan ve "eski Discorium" olarak da bilinen 'Masquarade' adlı gece kulübünde çıkan yangında 29 kişi hayatını kaybetti, 7'si ağır 8 kişi yaralandı. Valilik'ten yapılan açıklamaya göre 16 katlı bir binanın gece kulübü olarak kullanılan giriş katında çıkan yangınla ilgili 8 kişi gözaltına alındı.

Beşiktaş Gayrettepe’de 16 katlı binanın giriş katındaki Masquerade adlı gece kulübünde yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre yangında 29 kişi hayatını kaybederken, 7'si ağır 8 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla çevredeki hastanelere götürüldü.

Beşiktaş Belediyesi: Tadilat ruhsatı alınmadı

29 kişinin can verdiği mekâna ilişkin  Beşiktaş Belediyesi'nden de tadilat ruhsatına ilişkin açıklama geldi. Tadilat ruhsatı alınmadığını duyuran Beşiktaş Belediyesi, açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

"Gayrettepe'de yaşanan 16 katlı binanın bodrum katında meydana gelen yangında hayatını kaybeden 29 vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyor; yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

Yangınla ilgili olarak Valilik talimatıyla görevlendirilen mülkiye başmüfettişleri ve Cumhuriyet Savcısı tarafından da soruşturma süreci devam etmektedir. Bahse konu olan işletme ilk olarak 1987 yılında ruhsatını almış olup, 2018 yılında ise devretmeye bağlı olarak ruhsatının yenilenmiş olduğu anlaşılmaktadır. Ancak iddia edilen tadilat süreciyle ilgili belediyemize herhangi bir başvuru yapılmamış, izin alınmamış, bilgi verilmemiştir. Şu anda bu konuda itfaiye, savcılık ve müfettişlerin soruşturması devam etmekte olup, sonucunda ayrıca bilgi verilecektir.

Kurum olarak, olayın takipçisi olacağız ve kamuoyunu sürekli olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz. Toplumsal huzur ve güvenliğin sağlanması için elimizden gelen tüm çabayı göstermeye sorumluluğu olan tüm kamu kurumları ile birlikte devam edeceğiz."

Adalet Bakan Yılmaz Tunç'tan açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "İstanbul’un Beşiktaş İlçesi Gayrettepe Mahallesindeki bir işletmede çıkan yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Çıkan yangınla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmış olup, 3 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Olay yeri incelemesi ve delil toplama çalışmaları devam etmekte, iş güvenliği ve yangın konusunda uzman 3 kişilik bilirkişi ekibi de yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Olayla ilgili işyeri yetkilisi 3 kişi ile birlikte mesul müdür ve tadilattan sorumlu 1 kişi olmak üzere toplam 5 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle sürdürülmektedir" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da, ''İstanbul Beşiktaş Gayrettepe’de meydana gelen yangınla ilgili olarak idari soruşturma başlatılmış, 2 Mülkiye Müfettişimiz görevlendirilmiştir. Müfettişlerimiz olay yerine hareket etmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan telefon 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yangınla ilgili İçişleri Bakanı Yerlikaya'yı telefonla arayarak bilgi aldığı öğrenildi.

ABD üniversitelerinde İsrail protestoları yayılıyor ABD üniversitelerinde İsrail protestoları yayılıyor

İstanbul Valiliği, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. 

İstanbul Valisi Davut Gül'den açıklama

İstanbul Valisi Davut Gül, "Binanın altında diskotek olarak kullanılan bir mekân. Tadilat yapılıyormuş. Tadilat dolayısıyla da çalışanlar hayatını kaybetti ve yaralandı" dedi.

İstanbul Valisi Davut Gül, olay yerine giderek yetkililerden bilgi aldı. Açıklamalarda bulunan Vali Gül, "Yangının çıkış sebebi belli değil. Binanın altında diskotek olarak kullanılan bir mekân. Tadilat yapılıyormuş. Tadilat dolayısıyla da çalışanlar hayatını kaybetti ve yaralandı. Olay yerinde polis sağlık ve itfaiye ekiplerimiz ilk andan itibaren müdahale ettiler. Yaralıların tedavileri, hastanelerimizde devam ediyor. Bu gece kulübünün 1987'de aldığı bir ruhsat var. 2018 yılında da ruhsat yenilenmiş" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gayrettepe'de yaşanan yangında hayatını kaybedenlerden dolayı duyduğunu üzüntüyü belirtirken, "Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.

https://twitter.com/ekrem_imamoglu/status/1775134821603234276

https://twitter.com/TC_istanbul/status/1775143850475929893

Kaynak: igf