İsrail Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Herzl Hatevi, İsrail'in İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini ve bu karşı saldırıya "fazlasıyla hazır" olduğunu söyledi. 

İran'ın pazar günü başlattığı saldırıda hafif hasar alan Nevatim Hava Üssü'nde yaptığı açıklamada Hatevi, "İsrail devletine çok sayıda füze, seyir füzesi ve insansız hava araçlarıyla yapılan bu saldırı karşılığını bulacaktır" dedi. 

Hatevi ziyarette İsrailli askerlere, "Bence fazlasıyla hazırsınız ve ileride ihtiyaç duyacağımız kapasitenize fazlasıyla güveniyorum" diye konuştu. 

İsrail Genelkurmay Başkanı, İran'a nasıl ve ne zaman karşılık verileceğiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

İran'ın pazar gecesi İsrail'e 200'den fazla füze ve İHA'yla gerçekleştirdiği saldırıdan sonra gözler Binyamin Netanyahu yönetiminin vereceği tepkiye dönmüştü. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok NATO ülkesi Tel Aviv'e itidal çağrısı yapsa İsrail basınına yansıyan haberler karşı saldırı kararı alınabileceği yönündeydi. ABD, bir karşı saldırıya katılmayacağını ve İsrail'e destek vermeyeceğini Netanyahu'ya bildirmişti.

İsrail televizyonunun iddiası

İsrail’deki Kanal 12 Televizyonu, kaynak göstermediği haberinde, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı verilecek yanıt konusunda karar verdiğini öne sürdü. Kanal 12, daha önceki bir haberinde de, Savaş Kabinesi'nin toplantısında İran'ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığını ve bu seçeneklerin her birinin "İran'a karşı acı verici misilleme saldırısı" olduğunu öne sürmüştü.

Katar ve ABD'den İsrail ve İran'a çağrı

Katar Savunma Bakanı Halid el-Attiye ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İran-İsrail gerilimine ilişkin, "bölgedeki gerilimin azaltılması gerekliliği" çağrısında bulundu.

Katar Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Atiyye ve ABD'li mevkidaşı Austin telefonda görüştü.

Yağışlı hava etkili olacak; Sıcaklık da düşüyor Yağışlı hava etkili olacak; Sıcaklık da düşüyor

Bölgedeki durumun ve son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Attiye ve Austin, "tüm tarafların kendine hakim olması, sükunet ve gerilimin azaltılması gerekliliğine" dikkati çekti.

Editör: Ömür Ünver