Devrim Muhafızları'nın açıklamasına göre saldırılarda Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de "bir casus karargahı" ve "İran karşıtı terörist grupların toplandığı bir yer" imha edildi.

Irak Kürdistan Güvenlik Konseyi'ne göre saldırıda en az dört kişi öldü, altı kişi de yaralandı.

Saldırı sonrası Irak, Tahran büyükelçisini ülkeden çekme kararı aldı.

Euronews haberine göre Kürdistan Demokrat Partisi'nin açıklamasına göre ise ölen siviller arasında tanınmış işadamı Peshraw Dizayee de bulunuyor.

İran Devrim Muhafızları'nın Suriye'deki hedefleri de balistik füzelerle vurduğu; bunlar arasında "komutanların toplanma yerleri ve başta IŞİD olmak üzere son terörist operasyonlarla ilgili ana unsurların" da bulunduğu belirtildi.

İran devlet medyasının açıklamasında göre Suriye'ye yönelik balistik füze saldırısı, güneydeki Kerman ve Rask kentlerinde İranlıların öldürüldüğü son saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi "Akdeniz yönünden gelen en az 4 füzenin" Halep ve kırsalında düştüğünü açıkladı.

3 Ocak'ta Kerman'da Devrim Muhafızları komutanı Kasım Süleymani'nin türbesi yakınlarında toplanan kalabalığa saldıran intihar bombacıları yaklaşık 90 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Saldırı daha sonra IŞİD tarafından üstlenildi.

Ukrayna-Rusya savaşında 2 yıl geride kaldı Ukrayna-Rusya savaşında 2 yıl geride kaldı

Aralık ayında Rask'ta bir polis karakoluna düzenlenen saldırıda da en az 11 İran polis memuru öldürüldü. 

Saldırıyı 2012 yılında kurulan ve İran tarafından "terörist" grup olarak kara listeye alınan cihatçı Jaish al-Adl (Adalet Ordusu) tarafından üstlendi.

İsrail'in 'casus operasyonları'

İran'ın IRNA haber ajansının bildirdiğine göre, Devrim Muhafızları ayrıca Irak'ın özerk Kürdistan bölgesinde İsrail'e ait olduğu iddia edilen "bir casus karargahını" vurdu.

Açıklamada karargahın "casusluk operasyonları geliştirme ve bölgedeki terörist eylemleri planlama merkezi" olarak hizmet verdiği belirtildi.

Muhafızlar saldırının, İsrail'in Gazze'deki savaşından yayılan şiddet endişelerini arttıran İran'a ve İran'a bağlı grupların "direniş eksenine" yönelik son saldırılara yanıt olduğunu söyledi.

Pakistan'a ilk füze

Öte yandan İran’ın Tasnim haber ajansı, Devrim Muhafızları’nın, İran’da terör örgütü olarak kabul edilen Ceyş el-Adl’in Pakistan’ın Belucistan Eyaleti’ndeki merkezlerini füzeler ve İHA’larla vurarak imha ettiğini bildirdi.

Bunun İran’ın Pakistan topraklarındaki hedeflere yönelik ilk saldırı olduğu kaydedildi.

İran’ın güneydoğusundaki Sistan ve Belucistan vilayetindeki Rask bölgesinde, 12 polisin hayatını kaybettiği ve 7 kişinin daha yaralandığı bir saldırı gerçekleşmişti. Saldırıyı Ceyş el-Adl örgütü üstlenmişti.

Editör: Ömür Ünver