Muhammed Şiya es-Sudani tarafından yayımlanan kararname Irak, ABD Hava Kuvvetleri tarafından sınır bölgelerine düzenlenen gece saldırıları sonucunda hayatını kaybedenlerin anısına ülke çapında yas ilan etti.

Kararnamede 'Bugün, 3 Şubat'ta, Anbar vilayetindeki sınır kasabası El Kaim yakınlarında ABD bombardımanının kurbanı olan asker ve sivillerin anısına tüm devlet kurum ve kuruluşlarında ulusal yas ilan edildiği' belirtildi.

Irak Hükümeti Sözcüsü Basim el-Avvadi tarafından yapılan açıklamada, "ABD'nin Anbar'ın Akaşat ile el-Kaim kasabalarındaki güvenlik güçlerimizin yanı sıra sivil yerleşim alanlarını hedef alan saldırıları sonucu aralarında sivillerin de bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı" ifadeleri kullanılmıştı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Bağdat Maslahatgüzarının, Irak topraklarına yönelik Amerikan saldırıları ile ilgili protesto notası sunmak üzere bakanlığa çağırdığını açıklamıştı.

ABD üssüne yeni saldırı

Irak İslami Direniş Örgütü'ne bağlı silahlı Şii gruplar Telegram kanallarından yaptıkları açıklamada Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetinde bulunan Harab Cebir üssüne insansız hava aracıyla bir saldırı düzenlediklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Arnavutluk Başbakanı Rama Ankara’da Arnavutluk Başbakanı Rama Ankara’da

Irak ve bölgedeki ABD işgal güçlerine direnen ve Siyonist varlığın Gazze Şeridi'nde halkımıza karşı gerçekleştirdiği katliama karşılık olarak, Irak'taki 'İslami Direniş' birlikleri 3 Şubat Cumartesi günü işgalcilerin Suriye'deki ABD üssüne insansız hava aracıyla saldırdı. Açıklamada "İslami Direniş düşman kalelerini yok etmeye devam ettiğini teyit etmektedir" denildi.

Editör: Ömür Ünver