Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, "Eylül ayıyla birlikte grip mevsimi başladı ve vatandaşlar grip aşılarını yaptırmak için aile hekimlerine gidip reçete yazdırıyorlar ancak sistem uygun bulmayıp aşıları karşılamıyor" dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 90 yaşında ya da kronik hasta dahi olsanız grip aşınız sistem tarafından karşılanmıyor diyerek, “80 liralık aşı için insanlar mağdur oluyor” diye konuştu. “Grip aşısının risk grubunda olan kişilere sistemde ücretsiz aşı çıkması adeta piyango çıkması kadar zor” diyen Saydan, açıklamasına şöyle devam etti: “Vatandaşlar aşılarını olabilmek için aile hekimine gidip reçete yazdırıyor, ancak sistem uygun bulmuyor. Kronik hasta da olsanız 90 yaşında da olsanız Sağlık Bakanlığı’nın sistemi aşılarınızı şu anki sisteme göre  karşılamıyor. Aile hekimlerinden aldığımız bilgiye göre yaklaşık 100 grip aşısı reçetesi yazma girişiminden 2’si sistem tarafından onaylanıyor. 90 yaşındaki bir hastaya sistem 'Hasta influenza açısından 1. Öncelikli çok yüksek risk grubunda değildir. Hastanın durumu diğer öncelikli grubu açısından ileride yeniden değerlendirilecektir' diyor. Neye göre değerlendirilecek? Zaten hasta yaşı itibariyle risk grubunda. Covid-19 salgını yeterince sağlığımızı olumsuz şekilde etkiliyor. Üstüne bir de grip aşıları yaptırılamayınca sağlığımız daha da riske girecektir.

'Halk sağlığı açısından ciddi tehdit'

Aşılarını olmak isteyen çoğu yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız bu pandemi ortamında aile hekimi ve eczaneler arasında gereksiz yere mekik dokuyor. Bu durum hem salgın riskini artırıyor hem de vatandaşları yorarak zaman kaybetmelerine yol açıyor. Bu belirsiz durum halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. TEİS olarak belirtmek istiyoruz ki, Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce sistemdeki  kısıtlamaları kaldırarak her yıl olduğu gibi 65 yaş üstü hastaların tamamına ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza ücretsiz grip aşısının reçetelenmesini sağlayacak sistemi kurgulayarak sorunu çözmesi gerekmektedir.”
Editör: Ömür Ünver