Bir süredir diyaliz tedavisi gören Çiller, bu sabah geçirdiği kalp krizi nedeniyle Yeniköy'deki evinde vefat etti.

Özer Uçuran Çiller kimdir?

1937 doğumlu olan Özer Uçuran Çiller mühendis ve iş insanıdır. Türkiye'nin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller ile evliliğinden iki çocuğu oldu. Evliliğinden sonra "Çiller" soyadını aldı.

Bir işçi çocuğu olan Özer Uçuran, bir memur çocuğu olan Tansu Çiller ile evlendikten sonra, "erkek çocuğu olmayan Çiller ailesinin soyadının devamı için Çiller soyadını aldığını" açıkladı.

Saint Joseph Fransız Lisesinde okuduktan sonra Robert Kolej'de (Boğaziçi Üniversitesi) mühendislik ve yüksek mühendislik tahsilini yaptı. Amerika'da Boston ve Connecticut üniversitelerinden MBA derecesi kazandı. 1975 yılına kadar Amatek Inc. şirketinde Holding Ekonomik Kontroller Direktörü olarak görev yaptı.

Özer Uçuran Çiller, batırılan İstanbul Bankası Genel Müdürü olarak tahsis ettiği kuşkulu krediler ve sahibi olduğu Marsan Marmara Holding'in işleri/ilişkileri nedeniyle serveti tartışmalı bir isim oldu. Çiller çiftinin halen kullandığı Yeniköy'deki yalı, İstanbul Bankası'nın batmasının ardından alındı.

Çiller çiftinin serveti Türkiye gündemine oturdu

T24 haberine göre, Tansu Çiller'in, 20 Ekim 1991 seçimlerinde DYP'den parlamentoya girip önce Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı, 1993'te de Başbakan olduğu süreçte, yasa gereği yapmak zorunda olduğu servet beyanında gizlediği serveti ortaya çıkınca, Çiller çiftinin serveti Türkiye gündemine oturdu.

Umur Talu'nun Genel Yayın Yönetmeni olduğu Milliyet'in o sırada Washington Temsilcisi olan Turan Yavuz'un Çiller çiftinin ABD'de sakladığı malvarlığını ortaya çıkarması ve dönemin Cumhuriyet Ankara Haber Müdürü Doğan Akın'ın Çiller'lere ait Marsan Holding'in yıllarca vergi ödemediğini kapsayan dosyasıyla Türk siyaset tarihinin en büyük servet skandalı patladı.

Skandalın ardından TBMM Liderlerin Mal Varlıklarını Araştırma Komisyonu kuruldu. Özer Uçuran Çiller'in bu komisyonda verdiği ifadede, tartışılan servetinin kaynağına ilişkin olarak "Kayınvalidemin çıkınında altın bulduk" açıklamasını yapması tarihe geçti.

Tansu Çiller'in lideri olduğu Doğru Yol Partisi ile Mesut Yılmaz'ın lideri olduğu Anavatan Partisi arasındaki ANAYOL koalisyonu Çiller'in tartışılan serveti ve özelleştirme ihalalelerini de kapsayan yolsuzluk iddiaları sürecinde dağıldı.

Örtülü ödenek skandalı

Süreçte patlayan skandallarından biri de, Başbakanlık örtülü ödeneğinden, Çiller'in talimatıyla gece saatlerinde kamu bankaları açılarak çekilen yüzlerce milyon lira oldu. Çiller önce reddettiği bu para için, "Nereye harcandığını açıklarsam savaş çıkar, dünya birbirine girer" dedi.

Başbakan Tansu Çiller bu skandalların ardından ANAP ile koalisyonu bozarak, bu süreçte hakkında "Varan 1", "Varan 2" başlıkları altında TBMM'de yolsuzluk dosyaları açıklayan Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi ile REFAHYOL Koalisyonu'nu kurdu. 28 Şubat sürecinde dağılan bu koalisyonun kurulmasıyla yolsuzluk soruşturmaları talep edilen dosyalar TBMM gündeminden kalktı.

Vatandaşların Kurban kesimi için tercihi modern mezbaha oldu Vatandaşların Kurban kesimi için tercihi modern mezbaha oldu

"Second Gentleman"

1963 yılında Tansu Çiller ile evlenen Özer Çiller, 8 yıl Amerika'da kaldıktan sonra Türkiye'ye döndü. 2000'li yılların başlarından itibaren alternatif tıbba merak salan Özer Çiller'in bu konuda yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Editör: Ömür Ünver