Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, enerji başta olmak üzere Türkiye-Rusya ilişkileri ele alındı, tahıl koridoru ve terörle mücadele dahil bölgesel konular değerlendirildi. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin ve Erdoğan, Ukrayna tahılının Ukrayna limanlarından çıkarılmasını ve Rus tarım ürünleri ile gübresinin ihracatını öngören 22 Temmuz tarihli İstanbul anlaşmalarının gidişatını istişare etti.  Erdoğan, akşam saatlerinde de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, ortak gayretlerle şimdiye kadar 13 milyon tonun üzerinde tahılın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını temin ettiklerini; tahıl koridoru kapsamında farklı gıda ürünlerinin ve tedrici surette başka emtianın da ihracına yönelik çalışmalara başlayabileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın en kısa zamanda sona erdirilmesinin samimi temennileri olduğunu dile getirdi.

PKK/YPG/PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki bölücü faaliyetleri ve Türkiye’yi hedef alan terör saldırılarının devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılındaki Soçi Mutabakatı’na uygun şekilde teröristleri ilk planda sınır boyunca en az 30 kilometre derinliğe kadar temizlemenin önem ve öncelik arz ettiğini belirtti.

Kremlin: Rusya'dan sevkiyatların önündeki engeller kaldırılmalı

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin ve Erdoğan, Ukrayna tahılının Ukrayna limanlarından çıkarılmasını ve Rus tarım ürünleri ile gübresinin ihracatını öngören 22 Temmuz tarihli İstanbul anlaşmalarının gidişatını istişare etti.

Kremlin, bu anlaşmanın birbirine entegre unsurlardan oluştuğunu ve bu durumun en muhtaç ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Rusya'dan sevkiyatların önündeki engellerin kaldırılmasını gerektirdiğini vurguladı.

Açıklamada, Putin'in Ukrayna etrafındaki durumla ilgili ilkesel değerlendirmelerini Erdoğan'la paylaştığı açıklandı.

'Suriye konusunda yakın temasta olacak'

Liderlerin 2019 tarihli Rus-Türk Soçi Mutabakatı'nın hükümlerine uyulması bağlamında Suriye'de çözümü ele aldığını aktaran Kremlin, iki ülkenin savunma ve dışişleri bakanlıklarının bu konuda yakın temasta olacaklarını belirtti.

'Türkiye'de doğalgaz merkezi kurulması inisiyatifi ele alındı'

Putin ve Erdoğan'ın başta doğalgaz sektöründekiler olmak üzere ortak enerji projelerinin özel önem taşıdığını vurguladığını ifade eden Kremlin, Gazprom Başkanı Aleksey Miller'in önceki gün İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşme ışığında Türkiye'de kurulması planlanan doğalgaz merkeziyle ilgili inisiyatif hakkında görüş alışverişi yapıldığını bildirdi.

Çeşitli alanlarda gelişen ikili işbirliği konularının da gündeme geldiğini anlatan Kremlin, özellikle ticaret hacmindeki rekor artışa dikkat çekildiğini ekledi.

Erdoğan, Zelenskiy ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Zelenskiy görüşmesinde Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, zorlu geçecek kış aylarında Ukrayna halkının insani yardım ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da ağırladıkları Ukraynalı yetim çocuklar ve refakatçilerinden oluşan 1033 kişilik grupla eşi Emine Erdoğan'ın yakından alakadar olduğunu belirtti.

Tahıl koridorunun farklı gıda ürünlerini ve diğer emtiaları kapsayacak şekilde genişletilebileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zaporijya Nükleer Enerji Santrali konusunda da çözüme yaklaşılmasını temenni ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'nin G-20 Zirvesi'nde açıkladığı barış planının hayata geçirilmesine yönelik çabalara verilebilecek katkıları da değerlendirdiklerini ifade etti.