MSB'den 'bedelli' uyarısı MSB'den 'bedelli' uyarısı

Generaller, Erdoğan'ın "affı" ile cezaevinden tahliye edilecek. Davada bir numaralı sanık olan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 2020'de temyiz süreci devam ederken hayatını kaybetmiş, Çevik Bir ise "ileri derecede demans hastası" olması nedeniyle 2022'de tahliye edilmişti. Erdoğan, Kobani davasında ceza kararı çıktığı gün 28 Şubat kararına imza atmış oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karara göre, 28 Şubat hükümlüsü dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan (83) ile Emekli Org. Fevzi Türkeri (82), Emekli Korgeneral  Yıldırım Türker (82), Emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak (78), emekli orgeneral Çevik Bir (85), Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak (77) ve Aydan Erol'un kalan cezaları kaldırıldı. Karara, Adli Tıp'ın generallerin 'sürekli hastalık' ve 'bunama' raporları gerekçe gösterildi. 

Kararda, "Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmek suçundan Ankara 5 inci Ağır Ceza Mahkemesinin 13/4/2018 tarihli ve E:2014/144, K:2018/248 sayılı kararıyla müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilen..." ifadeleri yer aldı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan, aralarında Çevik Bir ile Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanık hakkında 2021 yılında tutuklama kararı verilmişti. Yargıtay'da cezası kesinleşen 14 emekli general cezaevine gönderilmiş; 85 yaşındaki emekli orgeneral Çevik Bir ise "ileri derecede demans hastası" olması nedeniyle 2022'de cezaevinden tahliye edilmişti.

"Ben o konuda talimat verdim"

Generallerin olası tahliyesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel 'in 2 Mayıs'taki görüşmesinden beri gündemdeydi. Erdoğan'ın yeni bir dönemin başladığını söyleyerek “siyasette yumuşama” diye ifade ettiği görüşmede, Özel 28 Şubat hükümlüsü generalleri de gündeme getirmişti. Kulislere göre, Özel konuyu açtığında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Ben zaten o konuda talimat vermiştim, değerlendiririz" dedi.

Özel'den ilk yorum

Özel ise kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, "İleri derecede hastalıkları bulunan hükümlü generaller Çetin Doğan, Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak ve Erol Özkasnak'ın cezalarının kaldırılma kararları gecikmiş ama doğru bir adımdır. Ailelerinin gözü aydın" dedi.

Editör: Ömür Ünver