Dün, İzmir'in Selçuk, Menderes, Torbalı, Menemen ve Çeşme ilçelerinde, Çanakkale'nin Ezine ilçesinde ve Balıkesir’in Susurluk ilçesinde orman yangını çıktı. Selçuk'ta çıkan yangın Aydın'ın Kuşadası ilçesine de sıçradı ve aradaki karayolu trafiğe kapatıldı. Ezine ilçesinde tarım arazisinde başlayıp ormana sıçrayan yangın 7 saatte kısmen kontrol altına alındı. Çeşme ilçesinde çıkan maki yangını da yaklaşık 10 saat süren müdahale ile kontrol altına alındı. Gece saatlerinde devam eden yangınlara ilişkin son durumu aktaran Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Menderes'teki yangının hobi bahçesinden çıktığını ve ilgili kişilerin gözaltına alındığını açıkladı. Yumaklı, Çeşme ve Torbalı’daki yangının kontrol altına alındığını; Balıkesir, Susurluk ve İzmir Selçuk ile Menderes'teki yangınlara ise müdahalelerin devam ettiğini duyurdu. Bakan, Susurluk’taki yangının enerjisinin düştüğüne ifade etti.

İzmir’in Menderes ilçesinde başlayan ve Aydın’ın Kuşadası ilçesine sıçrayan yangın için, sabahın ilk ışıklarında havadan müdahale başlatıldı. Gece boyunca 3 gece görüşlü helikopter yangına müdahale ederken, sabahın ilk ışıklarında diğer hava araçları da söndürme çalışmalarına katıldı.

Irak ve Suriye kuzeyinde 10 terörist etkisiz! Irak ve Suriye kuzeyinde 10 terörist etkisiz!

Yangın nedeniyle bazı ev ve oteller ile Selçuk Belediyesi'ne ait hayvan barınağı boşaltılmıştı. Yumaklı, Menderes ve Selçuk ilçelerinde çıkan orman yangınlarında şimdiye kadar yaklaşık 500 hektar alanın etkilendiğini söylemişti.

Orman Yangini1

Yumaklı şunları kaydetti:

"Türkiye'de aynı anda 44 yangın çıktığı ve bunun bir zafiyet oluşturduğu yönünde bazı iddiaları duyduk. Gün içerisinde farklı zamanlarda farklı şehirlerde çıkan yangınlardan ve bunların orman içi, orman dışı alanlardan çıktığından bahsediyorum. Son derece şeffaf bir şekilde vermiş olduğumuz bilginin bu şekilde çarpılmasını da anlayabilmiş değiliz. Devletin hiçbir şekilde müdahalesi, zamanlaması, bütün kurumlarıyla, AFAD'ıyla, valiliğiyle, bakanlıklarıyla koordinasyonu son derece üst seviyede devam ediyor. Burada böyle anlamlandıramayacağımız bir husus üzerinden bir zafiyet görüntüsü oluşturmayı anlayabilmiş değilim. Doğru değil, kesinlikle yanlış. Gecenin bu vaktinde bizim bunları konuşmuyor olmamız gerekir. "

“Endişeye sevk edecek herhangi bir durum yok”

​İlerleyen saatlerde hem Balıkesir Susur’luk hem de İzmir'deki hali hazırda devam eden yangınlar için ekiplerin çabalarının sürdüğünü söyleyen Yumaklı, “Bunlarla ilgili bilgilendirmeye de devam edeceğiz. Fakat şu anda bizi endişeye sevk edecek herhangi bir durum söz konusu değil. Yine bu hatta biraz önce incelemelerimizi yaptık. Bunları çok kısa bir zamanda atlatmış olacağız. Bütün vatandaşlardan en üst düzeyde hassasiyet beklediğimizi ifade ediyoruz. Yangınla ilgili başarının her zaman için yangının çıkmamasının olduğunu söylüyorum” ifadelerine yer verdi.

Editör: Ömür Ünver