'Sınıf annesi' uygulaması yasaklandı 'Sınıf annesi' uygulaması yasaklandı

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) verdiği hak ihlali kararı Beyoğlu Kaymakamlığı'na tebliğ edilmesine rağmen aylardır her hafta gözaltına alınan ve eylemlerine izin verilmeyen Cumartesi Anneleri, 5 yıl sonra ilk kez Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı ve açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada, "Cumartesi Anneleri eylemi ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu hak ihlali kararının uygulanması yönündeki ısrarlı çabalarımız sonuç verdi. Yeniden Galatasaray Meydanındayız" denildi.

Cumartesi Anneleri'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da, "700. haftadan bu yana ilk kez Galatasaray’da açıklamamızı yaptık, karanfillerimizi bıraktık. Abdülkerim Yurtseven, Mikdat Özeken, Münür Sarıtaş ve tüm kayıplarımızı aramaktan, faillerin yargılanarak cezalandırılmasını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz" ifadesini kullandı. 

Yerlikaya, "yaşadıkları mağduriyet" demişti

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geçen günlerde "Cumartesi Anneleri'nin yaşadığı mağduriyettir. En kısa zamanda sürede çözüm üreteceğiz. Bu hafta gördünüz, gözaltı yapmadık" demişti.