İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Batı Şeria'nın Cenin kentinde bir cami içinde Hamas hücresinin de bulunduğu iddia edilen bir "yerleşkeye" saldırıldığını açıkladı

BM'ye göre bu, İsrail güvenlik güçlerinin Batı Şeria'daki Nur Şems mülteci kampında 5'i çocuk 13 kişiyi öldürdüğü daha önceki bir operasyonun ardından geldi .

IDF sözcüsü Daniel Hagari ise düzenlediği basın toplantısında İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarını "derinleştireceğini" ve "artıracağını" söyledi.

Gazze'deki durum "felaket"

Dünya Gıda Programı ve Dünya Sağlık Örgütü, ortak bir açıklama yaparak Gazze'deki durumu "felaket" olarak nitelendiren BM kurumları arasında yer alıyor.

Cumartesi günü Mısır'dan iki hafta sonra ilk kez 20 yardım kamyonu geçti.

Ancak yardım kuruluşları, Refah geçişinden gelen yardımın, ihtiyaç duyulanın "okyanusta bir damla" olduğunu ifade etti.

ActionAid Filistin sözcüsü, savaştan önce günde yaklaşık 500 yardım kamyonunun Gazze'ye girdiğini söyledi.

Kanada, İsrail'in Gazze hastanesini vurmadığını açıkladı

Kanada savunma bakanlığı, açık kaynak ve gizli raporlara ilişkin bir analize dayanarak, 17 Ekim'de Gazze'deki El Ahli hastanesine düzenlenen saldırının arkasında İsrail'in olmadığını "yüksek derecede güvenle" duyurduğunu bildirdi.

Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı, saldırının büyük olasılıkla Gazze'den atılan hatalı bir roketten kaynaklandığını söyledi.

Hamas saldırıdan İsrail güçlerini sorumlu tuttu, ancak İsrail defalarca hastaneye saldırmadığını söyledi ve Gazze'den atılan hatalı bir roketi suçladı.

Kanada'nın değerlendirmesi, Fransız askeri istihbaratının, hastanedeki patlamanın İsrail saldırısından ziyade muhtemelen yanlış ateşlenen bir Filistin roketinden kaynaklandığı sonucuna varmasından bir gün sonra geldi.

ABD ayrıca İsrail'in Gazze'deki El-Ahli tesisine saldırmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da acil dönüşüm 5 yılda tamamlanacak Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da acil dönüşüm 5 yılda tamamlanacak

Pentagon'dan, ilave Patriot hava savunma füze sistemi

Pentagon, ilave Patriot hava savunma füze sistemi taburlarının yanı sıra Orta Doğu'ya Terminal Yüksek İrtifa Saha Savunması (THAAD) sistemi göndereceğini açıkladı.

THAAD sistemi, kısa ve orta menzilli balistik füzeleri uçuşlarının son aşamasında vurmak için tasarlandı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de bölgeye "görevlendirmeye hazırlanın" emri üzerine ilave birliklerin konulduğunu söyledi ancak sayısını belirtmedi.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, bunun "İran ve onun vekil güçlerinin Orta Doğu bölgesindeki son gerilimini" takip ettiği belirtildi.