Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon verisi sonrası 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına bağlı olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları değişti. Bira, şarap, rakı fiyatlarına ÖTV zammı geldi.

İşsizlik; En yüksek Hakkari'de, en düşük Sinop'ta İşsizlik; En yüksek Hakkari'de, en düşük Sinop'ta

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) bağlı olarak akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları güncellendi. Alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldı.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından Süryani şaraplarına zam geldiğini açıkladı. Dündar, "Zam yağmuru başladı" diye yazdı. Böylece grubun en pahalı şarabı 2 bin 125 TL olurken en ucuzu 275 TL oldu.

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, 70'lik rakıda ÖTV tutarının 334,72 TL'den 399,96 TL'ye, KDV tutarının 116,50 TL'den 142,21 TL'ye, toplam vergi tutarının da 451,22 TL'den 542,17 TL'ye yükseldiğini hesapladı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bingöl, 70'lik rakının fiyatının 853 TL'ye yükseldiğini söyledi.

"Muhtemelen firma zammı ile birlikte 90-100 lira zam geçişi olur"

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından söz konusu hesaplamayı alıntılayarak "70'lik rakıya 78 TL zam demek oluyor. Muhtemelen firma zammı ile birlikte 90-100 lira zam geçişi olur" dedi.

Sigara zammı da sürüyor

Öte yandan, JTI sigara grubuna gelen zammın ardından bugün de PM grubunda fiyat artışı gerçekleşti. Erol Dündar, sosyal medya hesabından PM sigara grubuna zam geldiğini açıkladı. Dündar, zamlı sigara fiyat listesini de paylaştı. Böylece sigara grubuna 3-4 TL zam gelmiş oldu. Sigara zammı 5 Temmuz itibarıyla geçerli olacak.

JTI sigara grubunun en pahalı sigarası 80 TL, en ucuz sigarası ise 71 TL oldu. PM sigara grubunun en pahalı sigarası 73 TL, en ucuzu 66 TL oldu.

Editör: Ömür Ünver