Akıncı İHA enkazı buldu, Türkiye'ye döndü Akıncı İHA enkazı buldu, Türkiye'ye döndü

NBC News'in İç Güvenlik Bakanlığı'nın yeni açıkladığı veriler üzerinde yaptığı analiz, düzensiz göçmen konusunda temel bir değişim olduğunu gösteriyor. 

Pandemiden önce, sınırı yasadışı yollardan geçen her 10 göçmenden yaklaşık 9'u, sınıra en yakın dört ülke olan Meksika, Guatemala, Honduras ve El Salvador'dan geliyordu. 

Ancak 2023 itibarıyla ilk kez, sınırı geçen göçmenlerin yarısı artık farklı kıtalardan geliyor.

Rakamlara göre 2019 mali yılında sınırı yasadışı yollardan geçmeye çalışan Kolombiyalıların sayısı 400 iken bu sayı 2023'te 154 bin 080'e fırladı.

Afrika, Doğu Avrupa ve Asya'nın birçok bölgesinden ABD'ye girmeye çalışanların sayısında ciddi artış göze çarpıyor.

Örneğin Afrika ülkesi Moritanya'dan sınırda yakalanan toplam kişi sayısı dört yıl önce 20 iken bu sayı 15 bin 260'a, aynı yıllar içinde Türkiye'den gelen göçmenler için bu sayı 60'tan 15 bin 430'a çıktı. 

Uzmanlar ve ABD hükümet yetkilileri bu artışı büyük ölçüde, dünya çapında kitlesel göçü tetikleyen salgına bağlıyor. NBC'ye göre bir diğer önemli faktör de, dijital teknolojiyle beslenen kıtalararası kaçakçılık ağlarının artık daha sofistike çalışıyor olması.

2022 verileri ne diyor?

Euronews'un aktardığına göre, ABD’ye 2022 yılında 3 milyon 58 bin kişi kaçak yollarla girdi. Yasa dışı yolla geçen her bin kişiden 7’si Türk vatandaşı. 2021’in tamamında ise bu sayı 2 milyon 275 bin 932 olmuştu.

Öte yandan, ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Teşkilatı'nın (CBP) sitesinde veriler aylık olarak yer alırken yıllık toplamda ise mali yıl gösteriliyor. 

Mali yıl ekim ayında başlayıp eylül ayında sona eriyor. Bu haberdeki yıllık toplamlar Ocak-Aralık ayını içeren takvim yılını gösteriyor.

Editör: Ömür Ünver