ABC televizyonunun ABD yönetiminden bir yetkiliye dayandırarak verdiği habere göre ABD, Irak ve Suriye'ye saldırılar düzenlemeye başladı. ABD Başkanı Joe Biden da, Suriye ve Irak'taki İran Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlı milis grupları hedef alarak üs saldırısına bugün karşılık vermeye başladıklarını ve bu karşılığın "kendi seçtikleri zaman ve mekanlarda" süreceğini açıkladı.

Sky News Arapça'da yer alan habere göre Suriye'nin doğusunda 8 milis üssüne düzenlenen saldırıda 6 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

Suriye basını ise, Deyrizor'un El Mayadin bölgesine düzenlenen hava saldırılarında Suriye Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri grup üyesi 3 kişi öldürüldü.

Al Hadath televizyonu, Suriye'nin Deyrizor kentinde bulunan İran yanlısı oluşumların mevzilerine savaş uçaklarıyla üç dalga saldırı düzenlendiğini aktardı.

Katar merkezli Aljazeera televziyonunun aktardığıan göre, Suriye'de 6 Devrim Muhafızları danışmanı, 2 İranlı gazeteci ve 4 İran vatandaşı öldürüldü.

Biden: Saldırıya bugün karşılık vermeye başladık

ABD Başkanı Biden, 28 Ocak'ta Suriye-Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Biden, 3 ABD askerinin öldüğü saldırının İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) destekli milis gruplarca gerçekleştirildiğini savundu ve söz konusu askerlerin cenaze törenine henüz katıldığını belirtti.

Bu saldırıya verecekleri karşılık konusunda, "Bu öğleden sonra benim talimatımla ABD ordusu, Suriye ve Irak'taki DMO ve ona bağlı milis gruplara ait hedefleri vurdu. Saldırıya bugün karşılık vermeye başladık, bu karşılık bizim seçtiğimiz zaman ve mekanlarda devam edecek" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Ortadoğu'da askeri bir çatışma peşinde olmadığını kaydeden Biden, bununla birlikte Amerikan askerlerini hedef alanlara karşılık vereceklerini vurguladı.

30 dakika içinde dördü Suriye'de, üçü Irak'ta olmak üzere yedi nokta vuruldu

ABD'li yetkililer saldırıdan İran destekli bir milis grubu olan Irak'taki İslami Direniş'i sorumlu tuttu ve tek yönlü insansız hava aracının İran yapımı olduğunu ve Rusya'ya sağlananlara benzer olduğunu söyledi.

Birden fazla milis grubunun oluşturduğu şemsiye bir grup olan militan örgütün, Devrim Muhafızları tarafından silahlandırıldığına, finanse edildiğine ve eğitildiğine inanılıyor.

30 dakika içinde dördü Suriye'de, üçü Irak'ta olmak üzere yedi nokta vuruldu.

Filistin ve İsrail arasında ateşkes ümidi azalıyor Filistin ve İsrail arasında ateşkes ümidi azalıyor

Pentagon, vurulan tesislerin arasında "ABD ve koalisyon güçlerine karşı saldırıları kolaylaştıran milis gruplarının ve onların IRGC sponsorlarının" komuta ve kontrol operasyonları ve mühimmat tedarik zinciri tesislerinin de yer aldığını ekledi.

Ayrıca lojistik merkezleri ve drone depolama birimleri de hedef alındı.

Editör: Ömür Ünver