Myanmar'da çatışmalar arttı, binlerce kişi Tayland'a kaçıyor Myanmar'da çatışmalar arttı, binlerce kişi Tayland'a kaçıyor

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin iki yıldır süren Ukrayna savaşı ve Rus muhalif Aleksey Navalny'nin hapishanede ölümü dolayısıyla Moskova’ya yönelik cuma günü bir dizi yaptırımlar paketi açıklayacağını duyurdu.

California’ya yaptığı yolculuk öncesi basına konuşan Biden, yaptırımların içeriği hakkında bilgi vermedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Rusya'ya yönelik son yaptırımların ülkenin savunma ve sanayi üslerinin yanı sıra ekonomiye yönelik gelir kaynaklarını da hedef alacağını söyledi.

ABD'li bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ikinci yıldönümü dolayısıyla Washington’un zaten Moskova’ya yönelik bir yaptırım paketi planlandığını hatırlatarak, Beyaz Saray’ın Rus muhalifin ölümüne tepki olarak bu yaptırım planını güncelleyip kamuoyuna duyuracağını bildirdi.

Hazine Bakanlığı’nın Terör ve Mali Suçlarla Mücadele Müsteşarı Brian Nelson, bu hafta Avrupa'ya yaptığı ziyarette yeni yaptırımları muhataplarıyla görüşecek.

Nelson, Almanya, Belçika ve Fransa'ya yaptığı ziyaretlerde, Washington'un üçüncü ülkelerde olsalar bile Rusya'nın savaş üretimi çabalarını finanse edenlere yaptırım uygulama arzusunu gündeme getirecek.

Rus muhalifin ölümü

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri, mahkum muhalif Aleksey Navalny'nin cezaevinde hayatını kaybettiğini ve ölüm nedeninin araştırılacağını 16 Şubat'ta kaydetmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Federal Cezaevi Hizmetlerinin belirli kurallar çerçevesinde Navalny'nin ölümünün nedenlerini araştırdığını ve bunun için herhangi bir talimata gerek olmadığını belirterek, "Doktorlar gerekli araştırmaları yapacaktır" ifadesini kullanmıştı.

Navalny'nin, zehirlendiği iddiasıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021'de başkent Moskova'ya dönüşünde havalimanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri'nin talebi üzerine 2 Şubat 2021'de Moskova Mahkemesinde aleyhinde açılan dava sonuçlanmış ve geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023'te cezaevinde bulunan Navalny'nin aşırılık yanlısı topluluk oluşturmaktan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Navalny, geçen yıl ocak ayında Rusya'da terörle ve aşırıcılıkla bağlantılı kişilerin bulunduğu listeye dahil edilmişti.

Editör: Ömür Ünver